Państwa niemieckie i Francja po kongresie wiedeńskim
Przyczyny rewolucji francuskiej i sytuacja w państwach niemieckich po kongresie wiedeńskim były złożone. W Niemczech panowało duże niezadowolenie z decyzji kongresu, gdyż dążono do zjednoczenia. Studenci zakładali związki burszowskie, krytykując Święte Przymierze i kongres. We Francji natomiast przywrócono dynastię Burbonów, wprowadzając konstytucję i dwuizbowy parlament.
Vocabulary: Burszowie - członkowie niemieckich związków studenckich w XIX wieku, dążących do zjednoczenia Niemiec.
Przebieg rewolucji lipcowej we Francji rozpoczął się w 1830 roku, gdy Karol X Burbon zaostrzył represje i ogłosił cztery ordonanse ograniczające wolności obywatelskie. Rewolucja trwała trzy dni i doprowadziła do abdykacji króla.
Highlight: Skutki rewolucji lipcowej obejmowały ustanowienie monarchii konstytucyjnej z Ludwikiem Filipem I na czele, który wprowadził zmiany do karty konstytucyjnej.
Monarchia lipcowa przyniosła pewne zmiany, takie jak przywrócenie trójkolorowego sztandaru, minimalne obniżenie cenzusu majątkowego i wieku, oraz przyznanie inicjatywy ustawodawczej obu izbom parlamentu. Ludwik Filip I, nazywany "królem mieszczańskim" lub "królem bankierów", oparł swoje rządy na bogatym mieszczaństwie, odsuwając od władzy arystokrację.
Definition: Cenzus wyborczy - warunki, które musi spełnić obywatel, aby mieć prawo do głosowania, np. cenzus majątkowy czy wiekowy.
Europa po kongresie wiedeńskim charakteryzowała się napięciami między dążeniami narodowymi a konserwatywnym porządkiem ustanowionym przez mocarstwa. Związek Niemiecki 1815 nie spełniał aspiracji zjednoczeniowych Niemców, co prowadziło do rosnącego niezadowolenia i aktywizacji ruchów studenckich.
Example: Zjazd studentów w październiku 1817 roku, podczas którego palono symbole związane z epoką napoleońską, był wyrazem niemieckiego ruchu narodowego.