Izrael i Fenicja: Monoteizm i alfabet
Izrael i Fenicja to dwie starożytne cywilizacje, które wywarły ogromny wpływ na rozwój kultury i religii w basenie Morza Śródziemnego.
Początki Izraela sięgają XI-X wieku p.n.e., gdy powstało królestwo żydowskie ze stolicą w Jerozolimie. Najważniejsi władcy tego okresu to Saul, Dawid i Salomon.
Highlight: Budowa Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej około 960 r. p.n.e. była kluczowym momentem w historii judaizmu i narodu żydowskiego.
Po śmierci Salomona państwo rozpadło się na Izrael i Judeę, które zostały podbite przez Asyrię i Babilonię. Te wydarzenia doprowadziły do powstania diaspory żydowskiej.
Definition: Diaspora to rozproszenie Żydów poza ziemiami Izraela, które miało ogromny wpływ na rozwój i przetrwanie kultury żydowskiej.
Judaizm, monoteistyczna religia Hebrajczyków, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości narodu żydowskiego. Święte księgi judaizmu to Tora i Talmud.
Fenicjanie, zamieszkujący wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego, byli głównie narodem kupców i żeglarzy. Założyli wiele kolonii na wybrzeżach Morza Śródziemnego, w tym Kartaginę w 814 r. p.n.e.
Example: Kartagina, założona przez Fenicjan, stała się potężnym państwem, rywalizującym z Rzymem o dominację w zachodnim Morzu Śródziemnym.
Największym osiągnięciem Fenicjan było opracowanie pierwszego alfabetu, systemu znaków odpowiadających spółgłoskom. To wynalazek, który zrewolucjonizował komunikację pisemną w starożytnym świecie.