Początki państwa polskiego to fascynujący okres w historii naszego kraju, który ukształtował fundamenty współczesnej Polski.
Początki państwa polskiego sięgają X wieku, gdy Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona słowiańskie i przyjął chrzest w 966 roku. To przełomowe wydarzenie wprowadziło Polskę do kręgu kultury chrześcijańskiej i europejskiej cywilizacji. Legendarne początki państwa polskiego wiążą się z podaniami o Piaście Kołodzieju i jego synu Siemowicie, którzy dali początek dynastii piastowskiej. Gdzie powstało państwo polskie - pierwsze ośrodki władzy koncentrowały się wokół grodów w Gnieźnie, Poznaniu i na Ostrowie Lednickim.
Panowanie Bolesława Chrobrego stanowi jeden z najważniejszych okresów w historii Polski. Jako pierwszy koronowany król Polski w 1025 roku, Chrobry znacząco rozszerzył granice państwa i umocnił jego pozycję w Europie. Bolesław Chrobry co zrobił dla Polski - zorganizował sprawną administrację, rozwinął system grodowy, prowadził skuteczną politykę zagraniczną i wspierał rozwój Kościoła. Jego najważniejszym osiągnięciem była Koronacja Bolesława Chrobrego, która uczyniła z Polski królestwo uznawane przez inne państwa europejskie. Społeczeństwo w czasach pierwszych Piastów było hierarchiczne, z wyraźnym podziałem na możnowładców, rycerstwo, duchowieństwo i chłopów. System ten, znany jako Polska pierwszych Piastów, opierał się na prawie książęcym i daninie na rzecz władcy. Organizacja państwa obejmowała sieć grodów, system skarbowy i wojskowy, a także rozbudowaną administrację terytorialną.