Społeczeństwo w Czasach Pierwszych Piastów
Struktura społeczna w czasach pierwszych Piastów była ściśle zhierarchizowana i opierała się na systemie danin i posług na rzecz władcy. Na czele państwa stał książę poˊzˊniejkroˊl, któremu podlegała drużyna książęca oraz urzędnicy zarządzający grodem.
Słownictwo: Drużyna książęca była elitarną grupą wojowników, stanowiącą trzon siły militarnej władcy i jego osobistą ochronę.
Społeczeństwo w okresie pierwszych Piastów dzieliło się na różne grupy. Najważniejszą po władcy grupą byli możnowładcy, którzy pełnili funkcje administracyjne i wojskowe. Niżej w hierarchii znajdowali się wolni chłopi, rzemieślnicy oraz służba grodowa. Najniżej w hierarchii społecznej znajdowali się niewolnicy, którzy nie posiadali żadnych praw.
System gospodarczy opierał się głównie na rolnictwie i hodowli. Ludność była zobowiązana do świadczenia różnych danin na rzecz władcy, w tym daniny w naturze mioˊd,skoˊry,zboz˙e oraz służby wojskowej. Ten system, choć efektywny z punktu widzenia władcy, prowadził czasem do napięć społecznych i buntów, szczególnie w okresach zwiększonych obciążeń związanych z prowadzeniem wojen.