Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Polska w późnym średniowieczu

27.04.2022

753

8

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Polska w późnym średniowieczu
W XV-wiecznej Polsce kwitła kultura, dlatego okres ten często określany
jest mianem Złotej Jesieni średniowiec

Polska w późnym średniowieczu W XV-wiecznej Polsce kwitła kultura, dlatego okres ten często określany jest mianem Złotej Jesieni średniowiecznej Polski. Choć przypada u schyłku epoki, wciąż posiada wiele wybitnych osiągnięć, które przyczyniają się do błyskotliwego rozwoju działalności artystycznej w kraju. Główne ośrodki kulturalne znajdowały się na dworze cesarskim oraz w siedzibach wysokich urzędników. Twórców wsparli król Kazimierz Jagiellończyk i biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki, jedna z najbardziej wpływowych postaci tamtych czasów. Polska kultura rycerska nie odbiega od wzorców zachodnioeuropejskich, bo w innych krajach w Polsce odbywają się turnieje, w których uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności i wywrzeć wrażenie na wybranych przez siebie ludziach. Z kolei zamożni mieszczanie starają się, aby ich ubrania i dobytek pasowały do właścicieli zamków. Ratusze i budynki najbogatszych patriotów często przewyższały liczebnie rezydencje rycerskie, a nawet siedziby władców w czasach ich świetności. Ponadto cechy i bractwa zakonne założone przez rzemieślników zakładały w kościele kaplice i ołtarze. Szkoła, która po śmierci Kazimierza Wielkiego popadła w ruinę, została odnowiona w 1400 r. z funduszy przekazanych przez królową Jadwigę. Szkoła osiągnęła wkrótce wysoki poziom nauczania prawa, astronomii i matematyki. W Akademii wykładali astronomowie i matematycy m.in. Marcin Król i Wojciech de Brudzewo. Absolwenci uniwersytetu znaleźli zatrudnienie w rezydencji i urzędach premiera, a wielu z nich zostało dworzanami króla. Wśród absolwentów uczelni są prawnik Paweł Włodkowic i astronom Mikołaj Kopernik. Jan Długosz, który rozpoczął studia w wieku...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

13 lat, studiował również na Akademii w Krakowie. Po studiach został sekretarzem biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Po jego śmierci został opiekunem synów Kazimierza Jagiellończyka. Długosz spędził 25 lat swojego życia, pisząc po łacinie historię Polski od jej najdawniejszych czasów.