Polskie Państwo Podziemne - Geneza i Rozwój
Polskie Państwo Podziemne powstało jako odpowiedź na klęskę Polski w kampanii wrześniowej 1939 roku. Mimo upadku oficjalnych struktur państwowych, Polacy nie zaprzestali walki o niepodległość. Jedną z pierwszych organizacji podziemnych była Służba Zwycięstwu Polski, założona 27 września 1939 roku przez Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.
Highlight: Służba Zwycięstwu Polski była jedną z pierwszych organizacji podziemnych, stawiających sobie za cel walkę z okupantem.
W tym okresie wyróżnił się major Henryk Dobrzański, znany jako "Hubal", który stał się symbolem niezłomnego oporu przeciwko najeźdźcom.
Example: Major Henryk Dobrzański, ps. "Hubal", był najsłynniejszym partyzantem początków okupacji, poległ w walce wiosną 1940 roku.
W 1940 roku powstała organizacja "Wawer", której celem był opór przeciwko niemieckim zbrodniom na ludności cywilnej. 13 listopada 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, który z kolei 14 lutego 1942 roku stał się Armią Krajową.
Definition: Armia Krajowa była największą organizacją podziemną w Polsce podczas II wojny światowej, posiadającą własną kwaterę główną, sieć administracyjną i wyspecjalizowane piony walki zbrojnej, sabotażu i propagandy.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, większość organizacji podziemnych została uznana za nielegalne przez nowe, komunistyczne władze. Członkowie tych organizacji byli prześladowani i często więzieni. To doprowadziło do powstania zjawiska "żołnierzy wyklętych" - osób, które mimo zakończenia wojny nie złożyły broni i kontynuowały walkę, tym razem przeciwko komunistom.
Vocabulary: Żołnierze wyklęci to określenie członków polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy kontynuowali walkę zbrojną przeciwko sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Polski ruch oporu w czasie II wojny światowej był zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym, obejmującym nie tylko działania zbrojne, ale także tajne nauczanie, pomoc Żydom, sabotaż gospodarczy i wiele innych form oporu przeciwko okupantom.