Rzeź Wołyńska i Akcja "Burza" - wyzwania dla Polskiego Państwa Podziemnego
Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń, z którymi musiało zmierzyć się Polskie Państwo Podziemne, była Rzeź Wołyńska. W 1942 r. ukraińscy nacjonaliści pod wodzą Stepana Bandery zorganizowali Ukraińską Powstańczą Armię (UPA), która w 1943 r. rozpoczęła czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu.
Vocabulary: Rzeź Wołyńska - masowe mordy dokonywane na polskiej ludności cywilnej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w latach 1943-1944.
Kulminacja ataków przypadła na 11 lipca 1943 r., znany jako "krwawa niedziela" na Wołyniu. W wyniku tych działań zginęło około 100 tysięcy Polaków, a 300 tysięcy zostało zmuszonych do ucieczki. Rok później podobne akcje, choć na mniejszą skalę, powtórzono w Galicji Wschodniej.
Polskie Państwo Podziemne musiało również zmierzyć się z wyzwaniem, jakim była Akcja "Burza". Był to plan zakładający, że struktury Polskiego Państwa Podziemnego włączą się w wyzwalanie Rzeczypospolitej przy współpracy z Armią Czerwoną. Na wyzwolonym terenie miały się następnie ujawniać struktury cywilne i wojskowe.
Highlight: Akcja "Burza" była ostatnią próbą Polskiego Państwa Podziemnego zamanifestowania swojej suwerenności wobec wkraczającej Armii Czerwonej.
Plan ten zakładał, że po wyzwoleniu danego terenu, struktury Polskiego Państwa Podziemnego będą mogły przejąć władzę i pokazać się jako legalni przedstawiciele polskiej państwowości. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna - Sowieci aresztowali ujawniających się przedstawicieli polskich władz podziemnych, co ostatecznie doprowadziło do upadku Polskiego Państwa Podziemnego.