Porównanie Celów Systemów Totalitarnych w XX wieku
Totalitaryzm w Europie XX wieku przybrał trzy główne formy, z których każda miała własne, charakterystyczne cele ideologiczne. Systemy totalitarne - faszyzm włoski, nazizm niemiecki i komunizm sowiecki - mimo podobnych metod sprawowania władzy, różniły się znacząco w swoich deklarowanych dążeniach.
Faszyzm włoski pod przywództwem Benito Mussoliniego stawiał sobie za cel odbudowę potęgi wzorowanej na starożytnym Imperium Rzymskim. Totalitaryzm we Włoszech charakteryzował się dążeniem do przywrócenia dawnej świetności kraju poprzez ekspansję terytorialną w basenie Morza Śródziemnego. Faszyzm cechy szczególne obejmowały kult państwa, militaryzm oraz dążenie do autarkii gospodarczej.
!DEFINICJA
Totalitaryzm to system rządów, w którym władza państwowa sprawuje całkowitą kontrolę nad wszystkimi dziedzinami życia społecznego, gospodarczego i politycznego.
Totalitaryzm w Niemczech w formie nazizmu koncentrował się na koncepcji "Lebensraum" - przestrzeni życiowej dla "czystej rasowo" populacji niemieckiej. Cechy państwa totalitarnego na przykładzie III Rzeszy obejmowały skrajny rasizm, antysemityzm oraz dążenie do dominacji nad innymi narodami. Hitler planował ekspansję głównie na wschód Europy.
System totalitarny w ZSRR różnił się od pozostałych swoim uniwersalistycznym charakterem. Totalitaryzm w ZSRR dążył do wywołania światowej rewolucji proletariackiej i ustanowienia globalnego państwa komunistycznego. Komuniści sowieccy, w przeciwieństwie do faszystów i nazistów, nie opierali swojej ideologii na nacjonalizmie, lecz na koncepcji walki klas.