Rządy czeskie w Polsce
Kto zjednoczył Polskę po rozbiciu dzielnicowym to pytanie, na które odpowiedź nie jest jednoznaczna. Po śmierci Przemysła II wybuchł spór o jego ziemie między Władysławem Łokietkiem a Henrykiem Głogowskim. Sytuację tę wykorzystał czeski władca Wacław II, który podjął próbę zjednoczenia ziem polskich pod swoim panowaniem.
Highlight: Wacław II zdołał zająć znaczną część ziem polskich, w tym Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze Gdańskie, co stanowiło poważne zagrożenie dla planów zjednoczeniowych polskich książąt.
W 1300 roku Wacław II został koronowany w Gnieźnie na króla Polski. Jego rządy przyniosły pewne zmiany administracyjne, w tym wprowadzenie urzędu starosty. Jednak panowanie czeskie budziło niezadowolenie polskich możnych, którzy zostali pozbawieni dawnego znaczenia.
Vocabulary: Starosta - urzędnik mający władzę administracyjną, wykonawczą i sądowniczą, wprowadzony w Polsce za panowania Wacława II.
Śmierć Wacława II w 1305 roku i jego syna Wacława III rok później zakończyła okres czeskich rządów w Polsce. To otworzyło drogę dla Władysława Łokietka, który powrócił do kraju w 1304 roku i rozpoczął walkę o ponowne zjednoczenie ziem polskich.
Example: Władysław Łokietek, wykorzystując antyczeskie nastroje wśród polskich możnych, rozpoczął proces odzyskiwania kontroli nad ziemiami polskimi, co ostatecznie doprowadziło do zjednoczenia kraju.
Skutki zjednoczenia Polski po rozbiciu dzielnicowym były dalekosiężne i obejmowały wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, rozwój gospodarczy oraz konsolidację władzy królewskiej. Proces ten, zapoczątkowany przez Przemysła II i kontynuowany przez Władysława Łokietka, doprowadził do powstania silnego, zjednoczonego Królestwa Polskiego, które mogło skuteczniej bronić swoich interesów i rozwijać się jako państwo europejskie.