Przedmioty

Przedmioty

Więcej

próby zjednoczenia ziem polskich

10.05.2022

3232

128

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Próby sjednoczenia
ziem polskich
Przyczyny jednoczenia žiem polskich
Przyczyny zjednoczenia ziem polskich:
zjednoczone państwo zapewniało mi
Próby sjednoczenia
ziem polskich
Przyczyny jednoczenia žiem polskich
Przyczyny zjednoczenia ziem polskich:
zjednoczone państwo zapewniało mi
Próby sjednoczenia
ziem polskich
Przyczyny jednoczenia žiem polskich
Przyczyny zjednoczenia ziem polskich:
zjednoczone państwo zapewniało mi

Próby sjednoczenia ziem polskich Przyczyny jednoczenia žiem polskich Przyczyny zjednoczenia ziem polskich: zjednoczone państwo zapewniało mieszczanom swobodny handel (jedna moneta, ochrona przed bandami, brak barier celnych), silne państwo umożliwiało lepszą obronę przed zagrożeniem zewnętrznym, jeden władca mógł prowadzić skuteczniejszą politykę zagraniczną, zjednoczona Polska zapewniała możnowładcom i rycerstwu rozwój swoich majątków ziemskich, polski Kościół dążył do zachowania istniejącej struktury kościelnej i ograniczenia wpływów niemieckiego duchowieństwa na ziemiach polskich, rosło poczucie wspólnoty zwykłej ludności z mieszkańcami innych dzielnic Polski. Próby sjednoczenia žiem polskich Pierwsze próby zjednoczenia ziem polskich zaczęły się w I połowie XIII w. PIASTOWIE ŚLĄSCY Na początku XIII w. Śląskiem rządził książę Henryk Brodaty (wnuk Władysława Wygnańca). W czasie panowania przyczynił się do rozwoju gospodarczego swojej dzielnicy. Książę śląski walczył o tron krakowski i przypuszczalnie zamierzał zdobyć wszystkie polskie ziemie. Ostatecznie panował nad Śląskiem, południową Wielkopolską i Małopolską. Kolejny władca - Henryk Pobożny (syn Henryka Brodatego) miał duże szanse na zjednoczenie Polski. Objął władzę w 1238 r. i był wówczas najpotężniejszym księciem piastowskim. W 1241 r. Henryk zginął w bitwie pod Legnicą, starając się odeprzeć najazd mongolski. Po śmierci księcia doszło do walk o władzę między jego synami i rozpadu państwa śląskich Piastów. ODRODZENIE KRÓLESTWA POLSKIEGO W 1254 r. w Krakowie odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem biskupa Stanisława (zabiłego z rozkazu Bolesława Śmiałego) świętym. ● Pozycja miasta została umocniona dzięki temu wydarzeniu, a ponadto to tam...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

znajdowały się insygnia królewskie. Z tych względów Kraków odgrywał kluczową rolę w planach zjednoczenia ziem polskich. W 1279 r. zmarł bezdzietnie książę krakowski Bolesław Wstydliwy, a rządy przejął Leszek Czarny (wnuk Konrada Mazowieckiego), który również nie pozostawił po sobie połomków. Z tego powodu rozpoczął się kolejny spór o ziemię krakowską pomiędzy żyjącymi Piasłami. Stronami konfliktu byli książę kujawski Władysław Łokietek i książę wrocławski Henryk Probus. Zwycięstwo odniósł drugi władca, który w 1288 r. zdobył Kraków. Henryk zamierzał się koronować na króla Polski, ale jego plany przerwała śmierć w 1290 r. Nie miał synów i dlatego wcześniej ogłosił swoim następcą księcia wielkopolskiego - Przemysła II. Początkowo nowy władca musiał walczyć o tron krakowski z Łokietkiem. Później do walki dołączył także czeski król Wacław II (z dynastii Przemyślidów), który uzyskał poparcie małopolskich możnych. Przemysł II ostatecznie musiał zrezygnować z Krakowa na rzecz Wacława II. Mimo tego zabrał ze sobą królewskie insygnia koronacyjne. Kilka lat później książę wielkopolski poszerzył swoje panowanie o Pomorze Gdańskie. Następnie dążył do uzyskania tytułu króla Polski, w czym poparł go arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. W 1295 r. odbyła się koronacja królewska Przemysła II w Gnieźnie. W następnym roku król został zamordowany w Rogoźnie przez Brandenburczyków, którzy zamierzali zdobyć Pomorze Gdańskie. RZĄDY CZESKIE W POLSCE Po bezdzietnej śmierci Przemysła II wybuch spór o jego ziemie. Rywalizowali o nie Władysław Łokietek i Henryk Głogowski (książę ze Śląska). Pierwszy z nich opanował Pomorze Gdańskie, ale musiał podzielić się Wielkopolską ze swoim przeciwnikiem. Konflikt pomiędzy Piastami wykorzystał czeski władca Wacław II, który podjął próbę zjednoczenia ziem polskich pod swoim panowaniem. To zmusiło Łokietka do ucieczki z kraju. Król Czech zdołał zająć m.in. Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze Gdańskie. Ponadto uzależnił od siebie część książąt piastowskich. W 1300 r. Wacław II został koronowany w Gnieźnie na króla Polski. Za jego panowania na ziemiach polskich pojawili się starości, czyli urzędnicy mający władzę administracyjną, wykonawczą i sądowniczą. Rządy Przemyślida budziły niezadowolenie polskich możnych, którzy zostali pozbawieni dawnego znaczenia. Antyczeskie nastroje wykorzystał Łokietek, który w 1304 r. wrócił do Polski. W 1305 r. zmarł Wacław II, a władzę przejął jego syn Wacław III. Jednak nowy król zginął w następnym roku i nie pozostawił po sobie potomka. Po wymarciu dynastii Przemyślidów głównym kandydatem do objęcia rządów w Polsce stał się Władysław Łokietek. Od tego momentu zaczęła się jego walka o ponowne zjednoczenie ziem polskich.