Rozbiory Polski były jednym z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Bezpośrednie przyczyny rozbiorów Polski wiązały się zarówno z wewnętrzną słabością państwa, jak i agresywną polityką państw ościennych.
Wewnętrzne przyczyny rozbiorów Polski obejmowały słabość władzy królewskiej, anarchię szlachecką oraz system liberum veto, który paraliżował pracę sejmu. Kraj był również osłabiony przez wojnę północną, która toczyła się w latach 1700-1721. Wojna północna skutki dla Polski były katastrofalne - zniszczenia gospodarcze, wyludnienie i uzależnienie od Rosji. W czasie panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, podjęto próby reform państwa. Reformy Stanisława Augusta Poniatowskiego w punktach obejmowały utworzenie Komisji Edukacji Narodowej, reformę skarbową i wojskową oraz próby wzmocnienia władzy centralnej. Jakie reformy wprowadzono wkrótce po rozpoczęciu obrad Sejmu Wielkiego - uchwalono Konstytucję 3 maja, zwiększono liczebność wojska i wprowadzono podatki dla szlachty i duchowieństwa.
Przyczyny rozbiorów Polski w punktach to przede wszystkim: słabość militarna państwa, chaos wewnętrzny, ingerencja mocarstw ościennych oraz nieudane próby reform. 1 rozbiór Polski przyczyny i skutki wiązały się z konfederacją barską i pierwszym podziałem kraju w 1772 roku. 2 rozbiór polski - przyczyny to głównie sprzeciw Rosji i Prus wobec reform Sejmu Wielkiego. 3 rozbiór Polski przyczyny były związane z powstaniem kościuszkowskim i jego klęską. Rozbiory Polski przyczyny i skutki doprowadziły ostatecznie do utraty niepodległości na 123 lata. Próby reform Rzeczypospolitej w XVIII wieku pokazują, że mimo trudnej sytuacji, podejmowano działania mające na celu ratowanie państwa, jednak okazały się one spóźnione wobec agresywnej polityki sąsiadów.