Narodziny nowych państw słowiańskich w Europie Środkowo-Wschodniej
Od drugiej połowy IX wieku zaczęły kształtować się nowe państwa słowiańskie w Europie Środkowo-Wschodniej. Dwa najważniejsze z nich to państwo czeskie i Ruś Kijowska.
Państwo czeskie
Początki państwa czeskiego są ściśle związane z państwem wielkomorawskim. Czechy początkowo wchodziły w jego skład i w tym czasie przyjęły chrześcijaństwo. Po upadku Wielkich Moraw powstało niezależne państwo czeskie.
Highlight: Władzę w Czechach objęła dynastia Przemyślidów, a stolicą państwa stała się Praga.
Przemyślidzi zdołali zjednoczyć pod swoim panowaniem wszystkie czeskie plemiona, a z czasem rozszerzyli swoje władztwo na Morawy, Słowację, południową Małopolskę i Śląsk. Państwo czeskie od początku musiało walczyć o swoją niezależność z władcami niemieckimi, ostatecznie uznając ich zwierzchność.
Example: W 1085 roku Czechy stały się królestwem, co znacznie podniosło ich prestiż na arenie międzynarodowej.
Ruś Kijowska
Ruś Kijowska to państwo, które odegrało kluczową rolę w historii Słowian wschodnich. Jego powstanie przypisuje się Waregom, czyli skandynawskim wikingom.
Vocabulary: Waregowie - skandynawscy wikingowie, którzy odegrali znaczącą rolę w powstaniu państwowości na Rusi.
W drugiej połowie IX wieku wareski wódz Ruryk przejął rządy w Nowogrodzie Wielkim. Jego następca, Oleg, zajął Kijów i uczynił go nową stolicą państwa, dając początek Rusi Kijowskiej. Kolejni władcy, Igor i Światosław, kontynuowali podboje, znacznie poszerzając terytorium państwa.
Quote: "W 998 r. Włodzimierz Wielki (syn Światosława) przyjął chrzest z Bizancjum. Został również mężem siostry ówczesnego cesarza bizantyjskiego."
Przyjęcie chrześcijaństwa przez Włodzimierza Wielkiego w 988 roku było przełomowym momentem w historii Rusi, włączając ją w krąg kultury bizantyjskiej. Po śmierci Jarosława Mądrego w 1054 roku nastąpił na Rusi okres rozbicia dzielnicowego, co zakończyło okres świetności tego państwa.