Średniowieczny system lenny i kultura rycerska stanowiły fundamenty średniowiecznej Europy, kształtując zarówno strukturę społeczną jak i architekturę obronną.
System lenny opierał się na hierarchicznej zależności między seniorem a wasalem. Senior przekazywał wasalowi ziemię (lenno) w zamian za służbę wojskową i inne zobowiązania. Ten system był ściśle powiązany z feudalizmem w średniowieczu, który określał relacje społeczne i gospodarcze. Kultura rycerska rozwinęła się w ramach tego systemu, tworząc etos rycerski - kodeks postępowania oparty na takich wartościach jak honor, odwaga, wierność i ochrona słabszych. Zasady etosu rycerskiego obejmowały również służbę Bogu i damie serca, co znajduje odzwierciedlenie w literaturze średniowiecznej.
Zamki średniowieczne w Polsce i całej Europie były nie tylko siedzibami rycerzy, ale pełniły również funkcje obronne, administracyjne i gospodarcze. Zamki rycerskie w średniowieczu były budowane z myślą o skutecznej obronie, posiadały system fortyfikacji, wieże obserwacyjne i głębokie fosy. Ogrzewanie zamków stanowiło istotne wyzwanie techniczne - stosowano kominki, piece kaflowe i systemy hypocaustum, jak w przypadku zamku w Malborku. Zamki były centrami życia feudalnego, gdzie rozwijała się kultura dworska, odbywały się turnieje rycerskie i sprawowano sądy. Ich architektura ewoluowała wraz z rozwojem technik wojennych, przechodząc od prostych konstrukcji drewniano-ziemnych do monumentalnych budowli kamiennych.