Rozkwit i upadek imperiów mezopotamskich
Hammurabi, władca Babilonu z początku XVIII w. p.n.e., podbił Sumerów i stworzył potężne państwo babilońskie. Jego najważniejszym dziełem był Kodeks Hammurabiego.
Definition: Kodeks Hammurabiego - zbiór praw spisany na kamiennej steli, zawierający zasadę "oko za oko, ząb za ząb".
Drugi okres świetności Babilonii przypadł na panowanie Nabuchodonozora II (605-562 p.n.e.), kiedy powstało państwo nowobabilońskie.
Highlight: Społeczeństwo babilońskie dzieliło się na trzy grupy: awlumi (wolni obywatele), muszkeni (ludność bez pełnych praw) i wardumi (niewolnicy).
Imperium asyryjskie rozwinęło się w północnej Mezopotamii, z głównymi ośrodkami w Aszur, Niniwie i Mari. Wyróżniamy trzy okresy państwa asyryjskiego: staroasyryjskie, średnioasyryjskie i nowoasyryjskie.
Quote: "Asyryjczycy byli najlepszymi wojownikami i mieli świetnie zorganizowaną armię, gdzie prym wiodła piechota, następnie rydwany bojowe oraz kawaleria."
Szczyt potęgi Asyrii przypadł na VII w. p.n.e., kiedy to stworzyła najpotężniejsze imperium na Bliskim Wschodzie, sięgające od Nilu do Anatolii i Zatoki Perskiej.
Example: Tiglatpileser III zreformował armię asyryjską, wprowadzając stały korpus zawodowy, co znacznie zwiększyło jej skuteczność.
Cywilizacje starożytnej Mezopotamii pozostawiły po sobie bogactwo kultury materialnej i duchowej, które do dziś fascynuje badaczy i miłośników historii.