Nauka

Nauka

Spółka

starożytna Mezopotamia

2682

Udostępnij

Zapisz

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Starożytna in
Mesopotamia
Wielkie rzeki i ich wpływ na rozwój cywilizacji
L>Regularne coroczne wylewy wielkich rzek nanosiły na zalewane ter
Starożytna in
Mesopotamia
Wielkie rzeki i ich wpływ na rozwój cywilizacji
L>Regularne coroczne wylewy wielkich rzek nanosiły na zalewane ter
Starożytna in
Mesopotamia
Wielkie rzeki i ich wpływ na rozwój cywilizacji
L>Regularne coroczne wylewy wielkich rzek nanosiły na zalewane ter

Podobne notatki

Know Starożytna Mezopotamia thumbnail

79

Starożytna Mezopotamia

Starożytna Mezopotamia. Powstanie i podział na okresy.

Know Cywilizacje starożytnej Mezopotamii thumbnail

3

Cywilizacje starożytnej Mezopotamii

Notatka z tematu „Cywilizacje starożytnej Mezopotamii”

Know Babilonia i Asyrja, Państwo Faraonów/ rozszerzenie historii 📔🍄 thumbnail

67

Babilonia i Asyrja, Państwo Faraonów/ rozszerzenie historii 📔🍄

Notatka z Lekcji 🍁🍂

Know Sumerowie  thumbnail

0

Sumerowie

Sumerowie

Know Narodziny cywilizacji  thumbnail

7

Narodziny cywilizacji

Notatka z historii rozszerzonej, na temat Sumerów. Temat 2 z działu 1.

Know Aleksander wielki i jego podboje  thumbnail

1156

Aleksander wielki i jego podboje

historia/ starozytna Grecja

Starożytna in Mesopotamia Wielkie rzeki i ich wpływ na rozwój cywilizacji L>Regularne coroczne wylewy wielkich rzek nanosiły na zalewane tereny muł rzeczny. Dzięki temu ziemia była bardzo żyzna. Dogodne warunki i sprzyjający klimat sprawiały, że nad wielkimi rzekami zbiory odbywały się nawet kilka razy w roku. Nad brzegami wielkich rzek ludzie budowali swoje siedziby. Z upływem czasu z powodu braku miejsca musieli stawiać je coraz dalej od brzegu. Wymusiło to powstanie kanałów, dzięki którym woda docierała z rzeki na bardziej oddalone pola. Kanały ułatwiały opanowanie corocznych wylewów rzek. Budowa kanałów, a później dbanie o ich utrzymanie przyczyniły się do powstania struktur państwowych. Powstała bowiem grupa nadzorców, która rozdzielała zadania pozostałym ludziom. Sumerowie ↳ Mezopotamią nazywa się tereny położone pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat na Bliskim Wschodzie. Tam - na obszarach z dogodnymi warunkami dla rolnictwa - rozwinęła się pierwsza cywilizacja. Sumerowie byli twórcami pierwszej cywilizacji w Mezopotamii. Ich pochodzenie nie zostało wyjaśnione. Sumerowie przybyli do Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e. Stworzyli miasta-państwa i wznosili zikkuraty lokazałe budynki będące świątyniami). Sumerowie opracowali pierwsze pismo, posługiwali się kołem. Ich osiągnięciem w matematyce było wykorzystywanie systemów dziesiętnego i sześćdziesiętnego. Opracowali również kalendarz księżycowy podzielony na 12 miesięcy. Pierwsze wielkie imperium ↳Miasta-państwa w Mezopotamii toczyły ze sobą konflikty. W III tysiącleciu p.n.e. władca Akadu, jednego z miast-państw, dokonał podboju obszaru obejmującego ziemie od Zatoki Perskiej do Morza Śródziemnego. W ten sposób...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

powstało pierwsze imperium, a stworzył je Sargon Wielki. Imperium akadyjskie przetrwało około wieku. Jego władcy spisywali dokumenty w języku akadyjskim. Wkrótce stał się on dominującym językiem w Mezopotamii, wypierając sumeryjski. CYWILIZACJE W STAROŻYTNEJ MEZOPOTAMII Cypr Morze Śródziemne Płw. Synaj Eufrat Tygrys 200 km Perska Zat. zasięg cywilizacji Mezopotamii Babilonia ↳ Państwo babilońskie powstało w II tysiącleciu p.n.e. na południu Mezopotamii. Jego istnienie zakończył podbój przez państwo perskie w VI w. p.n.e. Najbardziej znanymi władcami Babilonu byli Hammurabi i Nabuchodonozor II. Hammurabi panował w XVIII w. p.n.e. Do jego największych osiągnięć zalicza się tzw. Kodeks Hammurabiego. Przedstawiono w nim zapisy wyroków, które miały być wzorem dla innych spraw, np. kwestii spornych czy kar. Nabuchodonozor II na początku VI w. p.n.e. prowadził politykę podbojów. Dzięki temu powiększył terytorium swojego państwa. Babilończycy rozwinęli dokonania Sumeryjczyków w dziedzinie matematyki. Zajmowali się też astronomią i medycyną. Asyria ↳ Państwo asyryjskie powstało w II tysiącleciu p.n.e. na północy Mezopotamii. Jego kres, podobnie jak Babilonii, przyniósł podbój przez państwo perskie w VI w. p.n.e. Asyryjczycy prowadzili politykę podbojów. Rozkwit ich państwa nastąpił w VIII i VII w. p.n.e. Asyryjska armia była dobrze zorganizowana i słynęła z okrucieństwa. Religia ludów Mezopotamii ↳ Mieszkańcy Mezopotamii wyznawali politeizm. Bóstwa lokalne odgrywały największe znaczenie - np. babiloński Marduk, akadyjska Isztar, czy asyryjski Aszur. Społeczeństwo Mesopotamii ↳Najwyższą władzę w państwach stworzonych na obszarze Mezopotamii sprawował król. Wysoką pozycję w społeczeństwie mieli kapłani. Społeczeństwa były zhierarchizowane, czyli dzieliły się na grupy o różnych prawach i obowiązkach. Istniało również niewolnictwo. Podsumowując L. Pierwsza cywilizacja rozwinęła się na Bliskim Wschodzie w Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e. Jej twórcami byli Sumerowie. W starożytności na terenie Mezopotamii znaczącą rolę odegrały państwa: akadyjskie, babilońskie i asyryjskie. Największe osiągnięcia ludów Mezopotamii to: • wynalezienie pisma (Sumerowie), • stworzenie w matematyce systemu dziesiętnego i sześćdziesiętnego (Sumerowie), • rozwój medycyny, astronomii i matematyki (Babilończycy).