Przebieg kryzysu państwowości polskiej (1031-1039)
Kryzys państwa polskiego w pierwszej połowie XI wieku osiągnął swój szczyt w latach 1031-1039. Ten okres charakteryzował się serią dramatycznych wydarzeń, które doprowadziły do znacznego osłabienia państwa Piastów.
W 1031 roku nastąpił jednoczesny najazd cesarza Konrada II, księcia ruskiego Jarosława Mądrego oraz Czech. W wyniku tych ataków Polska utraciła znaczne terytoria: Milsko i Łużyce zostały zagarnięte przez Niemcy, Grody Czerwieńskie powróciły do Rusi, Morawy do Czech, a Słowacja została włączona do Węgier. Mieszko II był zmuszony opuścić kraj, a tron objął Bezprym.
Highlight: Rok 1031 był punktem zwrotnym w kryzysie państwa polskiego, kiedy to Polska utraciła znaczne terytoria na rzecz sąsiadów.
Bezprym, chcąc umocnić swoją pozycję, odesłał polskie insygnia koronacyjne na dwór cesarski, uznając tym samym zwierzchność cesarza. Ten akt miał dalekosiężne skutki, pozbawiając Piastów możliwości koronacji.
Definition: Insygnia koronacyjne - symbole władzy królewskiej, takie jak korona, berło i jabłko.
W 1032 roku Bezprym został zamordowany po kilku miesiącach rządów. Mieszko II powrócił do kraju, ale musiał zgodzić się na podział państwa na dzielnice między członków rodziny i zrezygnować z korony. Mimo to, udało mu się wkrótce ponownie zjednoczyć cały kraj.
Śmierć Mieszka II w 1034 roku zapoczątkowała kolejny etap kryzysu. Władzę przejęła wdowa Rycheza, ale wkrótce wybuchł bunt możnych, którzy chcieli wykorzystać słabość państwa i podzielić je między siebie. Kazimierz, syn Mieszka II, wraz z matką musiał uciekać z kraju.
Example: Jednym z możnych, którzy stanęli na czele buntu, był Miecław (lub Masław), który opanował Mazowsze.
Około 1037 roku wybuchł bunt ludowy, który objął najlepiej rozwinięte dzielnice państwa: Wielkopolskę, Małopolskę i Pomorze Gdańskie. Bunt ten doprowadził do zniszczenia polskiej organizacji kościelnej, powrotu do pogaństwa i znacznego osłabienia gospodarczego kraju.