Obrona Westerplatte i inne kluczowe bitwy kampanii wrześniowej 1939
Wojna obronna Polski w 1939 roku rozpoczęła się od ataku na Westerplatte, symboliczne miejsce polskiej obecności w Wolnym Mieście Gdańsku. Obrona tego strategicznego punktu trwała od 1 do 7 września, znacznie dłużej niż przewidywano. Zaledwie 220 polskich żołnierzy stawiło opór potężnym siłom niemieckim, w tym ostrzałowi z pancernika Schleswig-Holstein, bombardowaniom lotniczym i próbom podpalenia składu za pomocą cystern z benzyną.
Highlight: Wbrew oczekiwaniom, że Westerplatte padnie po 12 godzinach, obrońcy wytrzymali aż 7 dni, demonstrując niezwykłe męstwo i determinację.
Równolegle, 1 września, rozegrała się heroiczna obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Pod dowództwem Konrada Guderskiego, pocztowcy stawili zacięty opór, mimo gorszego uzbrojenia. Kapitulacja nastąpiła dopiero po podpaleniu budynku.
Tego samego dnia miała miejsce bitwa pod Mokrą, gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii skutecznie odparła ataki niemieckiej dywizji pancernej, niszcząc ponad sto pojazdów pancernych przed wycofaniem się.
3 września w Katowicach rozegrała się symboliczna obrona wieży spadochronowej przez śląskich harcerzy, która przeszła do legendy jako przykład patriotyzmu i odwagi cywilów.
Example: Obrona wieży spadochronowej w Katowicach pokazuje, jak cywile, w tym młodzi harcerze, aktywnie włączyli się w obronę kraju.
Bitwa pod Wizną (7-10 września) przeszła do historii jako "polskie Termopile". 720 polskich żołnierzy przez trzy dni powstrzymywało 42 tysiące Niemców, demonstrując niezwykłe poświęcenie i odwagę.
Quote: Kapitan Władysław Raginis przed bitwą ślubował: "Żywy nie opuszczę bronionej pozycji."
Obrona Warszawy trwała od 8 do 28 września, angażując nie tylko regularne oddziały wojska, ale i cywilnych mieszkańców stolicy. Mimo ciężkich bombardowań i dużych strat, miasto broniło się przez trzy tygodnie.
Bitwa nad Bzurą (9-22 września) była największym starciem kampanii wrześniowej, demonstrując zdolność polskiej armii do przeprowadzenia skutecznego kontrataku nawet w obliczu przeważających sił wroga.