Druga wojna światowa doprowadziła do fundamentalnych zmian w układzie sił na świecie i powstania nowego ładu międzynarodowego.
Konferencje Wielkiej Trójki w Teheranie, Jałcie i Poczdamie ukształtowały powojenny porządek świata. Na konferencji w Teheranie (1943) ustalono otwarcie drugiego frontu we Francji i wstępny podział Niemiec. Postanowienia konferencji w Jałcie (1945) obejmowały podział Niemiec na strefy okupacyjne, przesunięcie granic Polski oraz zobowiązanie ZSRR do przystąpienia do wojny z Japonią. Konferencja w Poczdamie (1945) potwierdziła wcześniejsze ustalenia i ustaliła ostateczny kształt powojennej Europy.
Jednym z najważniejszych skutków 2 wojny światowej było powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1945 roku. Główne cele ONZ to utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, rozwijanie przyjaznych stosunków między narodami oraz wspieranie postępu społecznego. Struktura ONZ obejmuje najważniejsze organy ONZ: Zgromadzenie Ogólne, Radę Bezpieczeństwa, Sekretariat, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Radę Gospodarczą i Społeczną. Siedziba ONZ znajduje się w Nowym Jorku. Polska jest w ONZ od 1945 roku jako jeden z członków założycieli. Świat po 2 wojnie światowej charakteryzował się podziałem na dwa przeciwstawne bloki polityczno-militarne: zachodni pod przywództwem USA i wschodni zdominowany przez ZSRR. Skutki 2 wojny światowej w punktach obejmują ogromne straty ludzkie (około 60 milionów ofiar), zniszczenia materialne, zmiany granic państw, upadek kolonializmu oraz początek zimnej wojny między mocarstwami.