System wersalski po I wojnie światowej
Traktat wersalski z 1919 roku był kluczowym dokumentem kształtującym porządek międzynarodowy po I wojnie światowej. Jego postanowienia doprowadziły do upadku trzech wielkich monarchii: Romanowów, Hohenzollernów i Habsburgów. Konferencja pokojowa w Paryżu w 1919 roku zakończyła się podpisaniem traktatów pokojowych między zwycięzcami i pokonanymi oraz ustaleniem granic nowo powstałych państw.
Highlight: Traktat wersalski opierał się na 14 punktach prezydenta USA Woodrowa Wilsona, które miały zapewnić trwały pokój w Europie.
Jednym z najważniejszych efektów konferencji było powołanie Ligi Narodów - organizacji międzynarodowej mającej na celu zapobieganie kolejnym konfliktom i zapewnienie światowego pokoju.
Definition: Liga Narodów była organizacją międzynarodową działającą w latach 1920-1946, której głównym celem było utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie poprzez kontrolę i redukcję zbrojeń.
Warto zauważyć, że niektóre państwa, w tym Polska, Rumunia, Grecja, Czechosłowacja i Królestwo SHS (późniejsza Jugosławia), zostały zmuszone do podpisania tzw. małego traktatu wersalskiego, który regulował kwestie mniejszości narodowych w tych krajach.
Vocabulary: Mały traktat wersalski - dokument podpisany przez nowo powstałe państwa Europy Środkowo-Wschodniej, regulujący prawa mniejszości narodowych na ich terytoriach.
W Niemczech traktat wersalski był powszechnie nazywany "dyktatem wersalskim", co odzwierciedlało powszechne przekonanie, że został on narzucony siłą, bez możliwości negocjacji.