Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce - Klasa 8, Notatka i Prezentacja

Otwórz

62

1

user profile picture

zosskak

2.01.2023

HIT

powstanie bloku wschodniego, ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce, powojenna odbudowa Europy zachodniej i kwestia niemiecka

Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce - Klasa 8, Notatka i Prezentacja

Okres po II wojnie światowej przyniósł fundamentalne zmiany w strukturze politycznej i gospodarczej Polski oraz całej Europy. Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce było procesem, który głęboko wpłynął na losy kraju na kolejne dekady. Komunizm w Polsce po II wojnie światowej charakteryzował się centralizacją władzy, gospodarką planową i ścisłą współpracą z ZSRR.

Plan Marshalla był amerykańskim programem pomocy gospodarczej dla zniszczonej Europy, z którego Polska, pod naciskiem Związku Radzieckiego, musiała zrezygnować. Plan Marshalla na czym polegał - było to wsparcie finansowe i materialne dla krajów europejskich, mające na celu odbudowę gospodarek po zniszczeniach wojennych. Doktryna Trumana stanowiła polityczną podstawę tego planu, zakładając powstrzymywanie wpływów komunizmu w Europie. Skutki planu Marshalla były widoczne w szybkiej odbudowie i rozwoju gospodarczym państw Europy Zachodniej.

W odpowiedzi na zachodnią integrację gospodarczą, powstała Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), która miała być socjalistyczną alternatywą dla zachodnich struktur gospodarczych. Blok wschodni skupiał państwa pozostające pod wpływem ZSRR, a jego militarnym wymiarem był Układ Warszawski. Państwa bloku wschodniego i zachodniego reprezentowały dwa przeciwstawne systemy polityczno-gospodarcze, co doprowadziło do powstania "żelaznej kurtyny" w Europie. RWPG była odpowiedzią na powstanie EWG (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej) i miała koordynować współpracę gospodarczą między państwami socjalistycznymi. Cechy komunizmu w Polsce obejmowały centralne planowanie gospodarcze, kolektywizację rolnictwa, industrializację oraz ścisłą kontrolę polityczną i społeczną.

...

2.01.2023

2523

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zobacz

Plan Marshalla i jego konsekwencje dla Polski

W 1947 roku powstał Europejski Program Odbudowy (EPO), znany powszechnie jako Plan Marshalla. Był to amerykański program pomocy ekonomicznej dla powojennej Europy.

Definition: Plan Marshalla był inicjatywą Stanów Zjednoczonych mającą na celu odbudowę gospodarek europejskich po II wojnie światowej poprzez udzielenie im znacznej pomocy finansowej.

Polska nie skorzystała z Planu Marshalla ze względu na naciski ze strony Związku Radzieckiego. ZSRR postrzegał ten plan jako narzędzie amerykańskiego imperializmu i zakazał krajom swojej strefy wpływów uczestnictwa w nim.

Highlight: Odrzucenie Planu Marshalla przez Polskę było jednym z kluczowych momentów w procesie jej włączania do bloku wschodniego.

Konsekwencje nieuczestnictwa Polski w Planie Marshalla były dalekosiężne:

  1. Pogłębienie izolacji ekonomicznej od Zachodu
  2. Zwiększenie zależności gospodarczej od ZSRR
  3. Spowolnienie powojennej odbudowy i rozwoju gospodarczego

Example: Podczas gdy kraje Europy Zachodniej korzystające z Planu Marshalla szybko odbudowywały swoją gospodarkę i modernizowały przemysł, Polska musiała polegać głównie na własnych, ograniczonych zasobach i pomocy ZSRR.

W odpowiedzi na Plan Marshalla, ZSRR utworzył w 1949 roku Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), która miała być przeciwwagą dla zachodnich inicjatyw ekonomicznych.

Vocabulary: RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) - organizacja ekonomiczna skupiająca kraje bloku wschodniego, mająca na celu koordynację ich gospodarek pod przewodnictwem ZSRR.

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zobacz

Polityka 4D w powojennych Niemczech

Po II wojnie światowej alianci zachodni wprowadzili w okupowanych Niemczech politykę znaną jako "4D", która miała na celu gruntowną przebudowę niemieckiego społeczeństwa i systemu politycznego. Składała się ona z czterech głównych elementów:

  1. Denazyfikacja
  2. Demokratyzacja
  3. Dekartelizacja
  4. Demilitaryzacja

Definition: Denazyfikacja to proces usuwania elementów nazizmu lub elementów wspierających nazizm z różnych dziedzin życia, takich jak polityka, kultura, nauka, itp.

Definition: Demokratyzacja to proces umożliwiający większe uczestnictwo obywateli w procesie podejmowania decyzji politycznych i prowadzenie działalności publicznej na zasadach równości i sprawiedliwości.

Definition: Dekartelizacja to proces zmierzający do zmniejszenia wpływu lub zlikwidowania karteli, czyli zorganizowanych grup przedsiębiorstw, które działają w celu ograniczenia konkurencji na rynku poprzez ustalanie cen, ilości produkowanych towarów lub usług, alokacji rynków itp.

Definition: Demilitaryzacja w przypadku pokonanych Niemiec miała oznaczać całkowitą likwidację armii oraz przemysłu zbrojeniowego.

Highlight: Polityka 4D miała fundamentalne znaczenie dla powojennej odbudowy Niemiec i ich późniejszej integracji z zachodnimi strukturami politycznymi i ekonomicznymi.

Każdy z tych elementów miał swoje specyficzne cele i metody realizacji:

  1. Denazyfikacja obejmowała m.in. usuwanie byłych nazistów ze stanowisk publicznych, edukację społeczeństwa na temat zbrodni nazistowskich.
  2. Demokratyzacja wiązała się z wprowadzeniem systemu wielopartyjnego, wolnych wyborów i niezależnego sądownictwa.
  3. Dekartelizacja miała na celu rozbicie wielkich koncernów przemysłowych, które wspierały reżim nazistowski.
  4. Demilitaryzacja obejmowała nie tylko likwidację armii, ale także przemysłu zbrojeniowego i infrastruktury militarnej.

Example: W ramach denazyfikacji przeprowadzano procesy sądowe przeciwko zbrodniarzom wojennym, jak np. procesy norymberskie, oraz wprowadzono programy edukacyjne mające na celu uświadomienie społeczeństwu niemieckiemu skali zbrodni nazistowskich.

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zobacz

Początki władzy komunistycznej w Polsce

Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce rozpoczęło się jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej. Kluczowym momentem było utworzenie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w Lublinie 22 lipca 1944 roku, który stał się zalążkiem przyszłej władzy komunistycznej w kraju.

Highlight: PKWN, utworzony 22.07.1944 w Lublinie, był pierwszym krokiem w kierunku ustanowienia władzy komunistycznej w Polsce.

W kolejnych miesiącach następowały dalsze etapy umacniania pozycji komunistów:

  1. 31.12.1944 - PKWN przekształcił się w Tymczasowy Rząd
  2. 06.1945 - powołano Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN)

Definition: Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN) był rządem, w którym komuniści z Polskiej Partii Robotniczej (PPR) i ich polityczni sojusznicy obsadzili kluczowe resorty.

Proces przejmowania władzy przez komunistów w Polsce charakteryzował się następującymi etapami:

  1. 1946 - sfałszowane Referendum Ludowe
  2. 1947 - wybory parlamentarne
  3. 1945-1948 - okres tzw. demokracji ludowej
  4. 1948 - powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR)
  5. 1952 - uchwalenie konstytucji PRL

Vocabulary: Żelazna kurtyna - symboliczna granica strefy wpływów ZSRR, biegnąca od Zatoki Lubeckiej na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem.

W kontekście międzynarodowym, istotne znaczenie miało powstanie Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w 1949 roku, która umożliwiła ZSRR sprawowanie ścisłej kontroli nad gospodarkami państw bloku wschodniego.

Example: RWPG była narzędziem, za pomocą którego ZSRR podporządkowywał gospodarki krajów satelickich swoim potrzebom, np. narzucając im określone kierunki produkcji przemysłowej.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

17 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 17 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce - Klasa 8, Notatka i Prezentacja

user profile picture

zosskak

@zosskak

·

60 Obserwujących

Obserwuj

Okres po II wojnie światowej przyniósł fundamentalne zmiany w strukturze politycznej i gospodarczej Polski oraz całej Europy. Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce było procesem, który głęboko wpłynął na losy kraju na kolejne dekady. Komunizm w Polsce po II wojnie światowej charakteryzował się centralizacją władzy, gospodarką planową i ścisłą współpracą z ZSRR.

Plan Marshalla był amerykańskim programem pomocy gospodarczej dla zniszczonej Europy, z którego Polska, pod naciskiem Związku Radzieckiego, musiała zrezygnować. Plan Marshalla na czym polegał - było to wsparcie finansowe i materialne dla krajów europejskich, mające na celu odbudowę gospodarek po zniszczeniach wojennych. Doktryna Trumana stanowiła polityczną podstawę tego planu, zakładając powstrzymywanie wpływów komunizmu w Europie. Skutki planu Marshalla były widoczne w szybkiej odbudowie i rozwoju gospodarczym państw Europy Zachodniej.

W odpowiedzi na zachodnią integrację gospodarczą, powstała Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), która miała być socjalistyczną alternatywą dla zachodnich struktur gospodarczych. Blok wschodni skupiał państwa pozostające pod wpływem ZSRR, a jego militarnym wymiarem był Układ Warszawski. Państwa bloku wschodniego i zachodniego reprezentowały dwa przeciwstawne systemy polityczno-gospodarcze, co doprowadziło do powstania "żelaznej kurtyny" w Europie. RWPG była odpowiedzią na powstanie EWG (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej) i miała koordynować współpracę gospodarczą między państwami socjalistycznymi. Cechy komunizmu w Polsce obejmowały centralne planowanie gospodarcze, kolektywizację rolnictwa, industrializację oraz ścisłą kontrolę polityczną i społeczną.

...

2.01.2023

2523

 

1

 

HIT

62

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Plan Marshalla i jego konsekwencje dla Polski

W 1947 roku powstał Europejski Program Odbudowy (EPO), znany powszechnie jako Plan Marshalla. Był to amerykański program pomocy ekonomicznej dla powojennej Europy.

Definition: Plan Marshalla był inicjatywą Stanów Zjednoczonych mającą na celu odbudowę gospodarek europejskich po II wojnie światowej poprzez udzielenie im znacznej pomocy finansowej.

Polska nie skorzystała z Planu Marshalla ze względu na naciski ze strony Związku Radzieckiego. ZSRR postrzegał ten plan jako narzędzie amerykańskiego imperializmu i zakazał krajom swojej strefy wpływów uczestnictwa w nim.

Highlight: Odrzucenie Planu Marshalla przez Polskę było jednym z kluczowych momentów w procesie jej włączania do bloku wschodniego.

Konsekwencje nieuczestnictwa Polski w Planie Marshalla były dalekosiężne:

  1. Pogłębienie izolacji ekonomicznej od Zachodu
  2. Zwiększenie zależności gospodarczej od ZSRR
  3. Spowolnienie powojennej odbudowy i rozwoju gospodarczego

Example: Podczas gdy kraje Europy Zachodniej korzystające z Planu Marshalla szybko odbudowywały swoją gospodarkę i modernizowały przemysł, Polska musiała polegać głównie na własnych, ograniczonych zasobach i pomocy ZSRR.

W odpowiedzi na Plan Marshalla, ZSRR utworzył w 1949 roku Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), która miała być przeciwwagą dla zachodnich inicjatyw ekonomicznych.

Vocabulary: RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) - organizacja ekonomiczna skupiająca kraje bloku wschodniego, mająca na celu koordynację ich gospodarek pod przewodnictwem ZSRR.

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Polityka 4D w powojennych Niemczech

Po II wojnie światowej alianci zachodni wprowadzili w okupowanych Niemczech politykę znaną jako "4D", która miała na celu gruntowną przebudowę niemieckiego społeczeństwa i systemu politycznego. Składała się ona z czterech głównych elementów:

  1. Denazyfikacja
  2. Demokratyzacja
  3. Dekartelizacja
  4. Demilitaryzacja

Definition: Denazyfikacja to proces usuwania elementów nazizmu lub elementów wspierających nazizm z różnych dziedzin życia, takich jak polityka, kultura, nauka, itp.

Definition: Demokratyzacja to proces umożliwiający większe uczestnictwo obywateli w procesie podejmowania decyzji politycznych i prowadzenie działalności publicznej na zasadach równości i sprawiedliwości.

Definition: Dekartelizacja to proces zmierzający do zmniejszenia wpływu lub zlikwidowania karteli, czyli zorganizowanych grup przedsiębiorstw, które działają w celu ograniczenia konkurencji na rynku poprzez ustalanie cen, ilości produkowanych towarów lub usług, alokacji rynków itp.

Definition: Demilitaryzacja w przypadku pokonanych Niemiec miała oznaczać całkowitą likwidację armii oraz przemysłu zbrojeniowego.

Highlight: Polityka 4D miała fundamentalne znaczenie dla powojennej odbudowy Niemiec i ich późniejszej integracji z zachodnimi strukturami politycznymi i ekonomicznymi.

Każdy z tych elementów miał swoje specyficzne cele i metody realizacji:

  1. Denazyfikacja obejmowała m.in. usuwanie byłych nazistów ze stanowisk publicznych, edukację społeczeństwa na temat zbrodni nazistowskich.
  2. Demokratyzacja wiązała się z wprowadzeniem systemu wielopartyjnego, wolnych wyborów i niezależnego sądownictwa.
  3. Dekartelizacja miała na celu rozbicie wielkich koncernów przemysłowych, które wspierały reżim nazistowski.
  4. Demilitaryzacja obejmowała nie tylko likwidację armii, ale także przemysłu zbrojeniowego i infrastruktury militarnej.

Example: W ramach denazyfikacji przeprowadzano procesy sądowe przeciwko zbrodniarzom wojennym, jak np. procesy norymberskie, oraz wprowadzono programy edukacyjne mające na celu uświadomienie społeczeństwu niemieckiemu skali zbrodni nazistowskich.

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Początki władzy komunistycznej w Polsce

Ustanowienie władzy komunistycznej w Polsce rozpoczęło się jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej. Kluczowym momentem było utworzenie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w Lublinie 22 lipca 1944 roku, który stał się zalążkiem przyszłej władzy komunistycznej w kraju.

Highlight: PKWN, utworzony 22.07.1944 w Lublinie, był pierwszym krokiem w kierunku ustanowienia władzy komunistycznej w Polsce.

W kolejnych miesiącach następowały dalsze etapy umacniania pozycji komunistów:

  1. 31.12.1944 - PKWN przekształcił się w Tymczasowy Rząd
  2. 06.1945 - powołano Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN)

Definition: Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN) był rządem, w którym komuniści z Polskiej Partii Robotniczej (PPR) i ich polityczni sojusznicy obsadzili kluczowe resorty.

Proces przejmowania władzy przez komunistów w Polsce charakteryzował się następującymi etapami:

  1. 1946 - sfałszowane Referendum Ludowe
  2. 1947 - wybory parlamentarne
  3. 1945-1948 - okres tzw. demokracji ludowej
  4. 1948 - powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR)
  5. 1952 - uchwalenie konstytucji PRL

Vocabulary: Żelazna kurtyna - symboliczna granica strefy wpływów ZSRR, biegnąca od Zatoki Lubeckiej na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem.

W kontekście międzynarodowym, istotne znaczenie miało powstanie Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w 1949 roku, która umożliwiła ZSRR sprawowanie ścisłej kontroli nad gospodarkami państw bloku wschodniego.

Example: RWPG była narzędziem, za pomocą którego ZSRR podporządkowywał gospodarki krajów satelickich swoim potrzebom, np. narzucając im określone kierunki produkcji przemysłowej.

Sprawdzian dział 2 - 10,11,13
L>żelazna kurtyna - granica strefy wpływów ZSRS (od Zatoki Lubeckiej
na Bałtyku po Triest nad Adriatykiem
Ly F

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

17 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 17 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.