Powstanie II Rzeczypospolitej
Kształtowanie się granic Polski po I wojnie światowej było procesem złożonym i długotrwałym. Polacy pod zaborami w drugiej połowie XIX wieku zmagali się z polityką germanizacji i rusyfikacji, koncentrując się na pracy organicznej i kształtowaniu solidarności narodowej.
Highlight: W zaborze austriackim (Galicja) Polacy cieszyli się autonomią, co umożliwiło rozwój polskiej kultury i oświaty.
Podczas I wojny światowej Polacy walczyli w armiach zaborczych, ale tworzyli też własne formacje ochotnicze, takie jak Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego czy tzw. armia błękitna generała Józefa Hallera.
Vocabulary: Praca organiczna - działalność społeczno-ekonomiczna mająca na celu wzmocnienie polskiego społeczeństwa pod zaborami.
Droga Polski do niepodległości osiągnęła punkt kulminacyjny 11 listopada 1918 roku, gdy Józef Piłsudski objął dowództwo nad wojskiem polskim. To wydarzenie jest obecnie obchodzone jako Narodowe Święto Niepodległości.
Quote: "16 listopada 1918r. podpisanie przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego"
W dziele odbudowy państwa polskiego znaczący wkład miał również Roman Dmowski, twórca Komitetu Narodowego Polskiego.