Filozofia starożytna stanowi fundament europejskiej myśli filozoficznej, a jej najwybitniejsi przedstawiciele ukształtowali sposób myślenia na kolejne stulecia.
Starożytni filozofowie greccy - Sokrates, Platon i Arystoteles - stworzyli podwaliny pod rozwój filozofii zachodniej. Sokrates koncentrował się na etyce i metodzie majeutycznej, prowadząc dialogi z mieszkańcami Aten i zachęcając ich do samodzielnego myślenia. Jego uczeń Platon rozwinął teorię idei, według której świat materialny jest jedynie odbiciem świata idealnego. W jego filozofii kluczową rolę odgrywała koncepcja sprawiedliwego państwa rządzonego przez filozofów. Z kolei Arystoteles, uczeń Platona, stworzył kompleksowy system filozoficzny obejmujący logikę, metafizykę, etykę i teorię państwa.
Filozofia antyku nie ograniczała się jednak tylko do myślicieli greckich. Filozofowie rzymscy, tacy jak Cyceron, Seneka czy Marek Aureliusz, rozwinęli szczególnie myśl etyczną i polityczną. Okres antyczny w filozofii charakteryzował się poszukiwaniem prawdy, dobra i piękna, a także próbą zrozumienia natury rzeczywistości i miejsca człowieka w świecie. Starożytni filozofowie i ich poglądy do dziś stanowią przedmiot studiów i inspirację dla współczesnych myślicieli. Szczególnie ważne były rozważania dotyczące cnoty, sprawiedliwości, szczęścia oraz relacji między rozumem a zmysłami. Te fundamentalne pytania i próby odpowiedzi na nie ukształtowały europejską tradycję filozoficzną i wpłynęły na rozwój nauki, sztuki oraz systemów politycznych.