Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Zemsta - streszczenie, bohaterowie i quiz dla dzieci

Zobacz

Zemsta - streszczenie, bohaterowie i quiz dla dzieci
user profile picture

LoganLatte

@loganlatte

·

6 Obserwujących

Obserwuj

"Zemsta" Aleksandra Fredry to klasyczna komedia o sporze między Cześnikiem Raptusiewiczem a Rejentem Milczkiem o mur graniczny, przedstawiająca satyryczny obraz szlacheckiego życia.

Zemsta streszczenie szczegółowe koncentruje się na konflikcie dwóch sąsiadów zamieszkujących wspólny zamek
• Historia zawiera wątek miłosny między Klarą a Wacławem, komplikowany przez intrygi Podstoliny
Główni bohaterowie Zemsty to przeciwstawne charaktery: porywczy Cześnik i przebiegły Rejent
Zemsta czas i miejsce akcji rozgrywa się w zamku podzielonym murem w XVIII wieku
Plan wydarzeń Zemsta kulminuje pojedynkiem i ostatecznym pogodzeniem zwaśnionych stron

4.05.2022

1089


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Zobacz

Akt III - Narastanie konfliktu i nowe zwroty akcji

W Akcie III "Zemsty" Aleksandra Fredry konflikt między bohaterami nasila się, a intryga staje się coraz bardziej skomplikowana.

Cześnik, przekonany o swoim sukcesie w zalotach do Podstoliny, postanawia ostatecznie rozprawić się z Rejentem. Wysyła Papkina z listem zawierającym wyzwanie na pojedynek.

Highlight: Motyw pojedynku wprowadza element napięcia i potencjalnego niebezpieczeństwa do komediowej fabuły "Zemsty".

Tymczasem Klara, chcąc pomóc Wacławowi, udaje zainteresowanie Papkinem. Jej kokieteria ma na celu zdobycie informacji o planach Cześnika.

Przykład: Scena flirtu Klary z Papkinem jest doskonałym przykładem komizmu sytuacyjnego w "Zemście".

Podstolina, dowiedziawszy się o planach małżeńskich Cześnika, postanawia wykorzystać sytuację. Spotyka się z Wacławem, którego uwiodła w przeszłości, i próbuje go szantażować, grożąc ujawnieniem jego tożsamości.

Vocabulary: Szantaż - forma nacisku polegająca na groźbie ujawnienia kompromitujących informacji, stosowana przez Podstolinę wobec Wacława.

Rejent, otrzymawszy wyzwanie na pojedynek, reaguje w charakterystyczny dla siebie, przebiegły sposób. Zamiast przyjąć wyzwanie, planuje legal ne kroki przeciwko Cześnikowi.

Cytat: "Niech się dzieje wola nieba, / Z nią się zawsze zgadzać trzeba."

Te słowa Rejenta pokazują jego pozorną uległość, za którą kryje się przebiegłość i manipulacja.

Akt III kończy się narastającym napięciem między bohaterami. Konflikt między Cześnikiem a Rejentem osiąga punkt kulminacyjny, podczas gdy wątek miłosny Klary i Wacława komplikuje się przez intrygi Podstoliny.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Zobacz

Podsumowanie i znaczenie "Zemsty" w literaturze polskiej

"Zemsta" Aleksandra Fredry to arcydzieło polskiej komedii, które od prawie dwóch wieków bawi i uczy kolejne pokolenia czytelników i widzów.

Główne tematy utworu to:

  • Konflikt sąsiedzki jako metafora szerszych podziałów społecznych
  • Miłość młodych ludzi pokonująca przeszkody
  • Komizm ludzkich wad i słabości

Highlight: "Zemsta" łączy elementy komedii charakterów i komedii sytuacyjnej, tworząc unikalne dzieło w polskiej literaturze.

Fredro mistrzowsko kreśli portrety psychologiczne bohaterów, pokazując ich wady, ale i pozytywne cechy. Cześnik i Rejent, mimo swoich przywar, ostatecznie okazują się zdolni do kompromisu.

Vocabulary: Komedia charakterów - gatunek komedii, w którym głównym źródłem humoru są cechy charakteru i zachowania bohaterów.

Język "Zemsty" jest pełen błyskotliwych dialogów, aforyzmów i powiedzeń, które na stałe weszły do polszczyzny.

Cytat: "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby" - to jeden z najbardziej znanych cytatów z "Zemsty", ilustrujący komizm językowy utworu.

Warto zauważyć, że choć "Zemsta" powstała w XIX wieku, jej tematyka i humor pozostają aktualne do dziś. Utwór porusza uniwersalne problemy ludzkiej natury, takie jak pycha, chciwość czy miłość.

"Zemsta" Fredry to nie tylko znakomita rozrywka, ale także ważny głos w dyskusji o polskim charakterze narodowym. Autor z humorem, ale i przenikliwością, pokazuje typowo polskie wady i cnoty.

Definicja: Charakter narodowy - zespół cech psychicznych i wzorców zachowań uznawanych za typowe dla danego narodu.

Podsumowując, "Zemsta" Aleksandra Fredry to dzieło, które łączy w sobie humor, mądrość życiową i głęboką znajomość ludzkiej natury. Pozostaje ono jednym z najważniejszych utworów w kanonie polskiej literatury, niezmiennie fascynując kolejne pokolenia czytelników i widzów teatralnych.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Zobacz

Charakterystyka Postaci

Szczegółowa analiza głównych bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem Cześnika jako postaci autentycznej i szczerej.

Quote: "Lecz cóż Klara temu winna, że czasami stryj szalony?"

Highlight: Uwiedziony przez Podstolinę Wacław jest przedstawiony jako młody, przystojny mężczyzna zdolny do wzbudzania silnych uczuć.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Zobacz

Akt II - Rozwój intrygi i komplikacje

Akt II "Zemsty" przynosi dalszy rozwój intrygi i nowe komplikacje w relacjach między bohaterami.

Papkin przyprowadza Wacława do Cześnika jako jeńca, chwaląc się swoimi rzekomymi bohaterskimi czynami. Cześnik jednak nie jest zainteresowany zatrzymaniem "komisarza" Rejenta i każe mu wracać.

Cytat: "Ja z nim w zgodzie? - Mocium panie, / Wprzódy słońce w miejscu stanie! / Wprzódy w morzu wyschnie woda, / Nim tu u nas będzie zgoda!"

Te słowa Cześnika doskonale ilustrują głębokość konfliktu między sąsiadami.

Wacław, zostając sam z Papkinem, wyjawia mu swoją prawdziwą tożsamość i miłość do Klary. Przekupuje Papkina, by ten pomógł mu zostać w zamku jako sługa, nie zdradzając jego prawdziwej tożsamości.

Highlight: Wątek miłosny Wacława i Klary komplikuje się, wprowadzając element intrygi do głównej fabuły "Zemsty".

Klara, podsłuchawszy rozmowę, konfrontuje się z Wacławem. Mimo obaw o jego bezpieczeństwo, dziewczyna wpada na pomysł, jak mogliby przekonać Cześnika do ich związku. Zauważyła bowiem, że jej stryj wyznał miłość Podstolinie.

Vocabulary: Podstolina - bogata wdowa, o której rękę zabiega Cześnik, ważna postać w intrydze miłosnej "Zemsty".

Akt II kończy się narastającym napięciem i skomplikowaną siecią intryg miłosnych i sąsiedzkich, co jest charakterystyczne dla komedii charakterów, jaką jest "Zemsta" Fredry.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Zobacz

Akt I - Zawiązanie akcji i przedstawienie bohaterów

Akcja "Zemsty" rozpoczyna się w zamku, gdzie mieszka Cześnik Raptusiewicz. Rozważa on małżeństwo z bogatą Podstoliną, przeglądając jej papiery majątkowe.

Cytat: "Dobrą żoną pewnie będzie / Co za czynsze! - To kobieta!... / Trzy folwarki!"

Pojawia się Papkin, samochwała i tchórz, który zostaje wysłany przez Cześnika jako pośrednik w kontaktach z sąsiadem Rejentem. Cześnik planuje też wykorzystać go jako swata w zalotach do Podstoliny.

Highlight: Papkin to kluczowa postać komediowa, której przechwalki i tchórzostwo dostarczają wielu humorystycznych momentów.

Tymczasem młodzi - Klara (bratanica Cześnika) i Wacław (syn Rejenta) - spotykają się potajemnie. Ich miłość jest zagrożona przez konflikt między starszymi.

Napięcie rośnie, gdy Rejent wysyła murarzy do naprawy muru. Cześnik, wściekły, każe Papkinowi ich rozpędzić. Dochodzi do bójki między ludźmi Cześnika a murarzami Rejenta.

Definicja: Mur graniczny - symboliczny element dzielący zwaśnionych sąsiadów, wokół którego toczy się główny konflikt "Zemsty".

W ostatniej scenie aktu Wacław, udając zarządcę dóbr Rejenta, oddaje się w "niewolę" Papkinowi, chcąc dostać się do zamku Cześnika i być bliżej ukochanej Klary.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Zobacz

Akt IV - Rozwiązanie konfliktu i szczęśliwe zakończenie

W ostatnim akcie "Zemsty" Aleksandra Fredry wszystkie wątki dochodzą do punktu kulminacyjnego, by ostatecznie znaleźć swoje rozwiązanie.

Papkin, wróciwszy od Rejenta, jest przekonany, że został otruty. Jego paniczna reakcja i przesadne zachowanie stanowią źródło komizmu.

Highlight: Scena z rzekomym otruciem Papkina to jeden z najbardziej znanych i zabawnych momentów w "Zemście".

Cześnik, nie mogąc doczekać się pojedynku z Rejentem, postanawia sam go sprowokować. W tym celu każe Dyndalskiemu napisać list do Podstoliny z propozycją małżeństwa.

Tymczasem Klara i Wacław, widząc, że sytuacja wymyka się spod kontroli, decydują się na szczere wyznanie prawdy. Wacław ujawnia swoją tożsamość przed Cześnikiem.

Cytat: "Więc się wszystko wykrywa - Cóż, czy mam być szczery?"

Te słowa Wacława rozpoczynają serię wyjaśnień, które prowadzą do rozwiązania konfliktu.

Nieoczekiwanie pojawia się Rejent, który przybył, by przedstawić Cześnikowi propozycję ugody. Okazuje się, że obaj mężczyźni są skłonni do kompromisu.

Definicja: Ugoda - porozumienie kończące spór, często zawierane na drodze wzajemnych ustępstw.

Finałowa scena przynosi szczęśliwe rozwiązanie wszystkich wątków. Cześnik i Rejent godzą się, zgadzając się na małżeństwo Klary i Wacława. Podstolina zostaje z niczym, a Papkin odkrywa, że wcale nie został otruty.

Cytat: "Tak jest - zgoda, a Bóg wtedy rękę swą położy."

Te słowa Rejenta podsumowują morał "Zemsty" - zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Komedia Fredry kończy się więc szczęśliwie, pokazując, że miłość i rozsądek mogą pokonać nawet najbardziej zacięte spory. "Zemsta" pozostaje jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury, dostarczając nie tylko rozrywki, ale i cennych refleksji na temat ludzkiej natury.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Zemsta - streszczenie, bohaterowie i quiz dla dzieci

user profile picture

LoganLatte

@loganlatte

·

6 Obserwujących

Obserwuj

"Zemsta" Aleksandra Fredry to klasyczna komedia o sporze między Cześnikiem Raptusiewiczem a Rejentem Milczkiem o mur graniczny, przedstawiająca satyryczny obraz szlacheckiego życia.

Zemsta streszczenie szczegółowe koncentruje się na konflikcie dwóch sąsiadów zamieszkujących wspólny zamek
• Historia zawiera wątek miłosny między Klarą a Wacławem, komplikowany przez intrygi Podstoliny
Główni bohaterowie Zemsty to przeciwstawne charaktery: porywczy Cześnik i przebiegły Rejent
Zemsta czas i miejsce akcji rozgrywa się w zamku podzielonym murem w XVIII wieku
Plan wydarzeń Zemsta kulminuje pojedynkiem i ostatecznym pogodzeniem zwaśnionych stron

4.05.2022

1089

 

7

 

Język polski

22


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Akt III - Narastanie konfliktu i nowe zwroty akcji

W Akcie III "Zemsty" Aleksandra Fredry konflikt między bohaterami nasila się, a intryga staje się coraz bardziej skomplikowana.

Cześnik, przekonany o swoim sukcesie w zalotach do Podstoliny, postanawia ostatecznie rozprawić się z Rejentem. Wysyła Papkina z listem zawierającym wyzwanie na pojedynek.

Highlight: Motyw pojedynku wprowadza element napięcia i potencjalnego niebezpieczeństwa do komediowej fabuły "Zemsty".

Tymczasem Klara, chcąc pomóc Wacławowi, udaje zainteresowanie Papkinem. Jej kokieteria ma na celu zdobycie informacji o planach Cześnika.

Przykład: Scena flirtu Klary z Papkinem jest doskonałym przykładem komizmu sytuacyjnego w "Zemście".

Podstolina, dowiedziawszy się o planach małżeńskich Cześnika, postanawia wykorzystać sytuację. Spotyka się z Wacławem, którego uwiodła w przeszłości, i próbuje go szantażować, grożąc ujawnieniem jego tożsamości.

Vocabulary: Szantaż - forma nacisku polegająca na groźbie ujawnienia kompromitujących informacji, stosowana przez Podstolinę wobec Wacława.

Rejent, otrzymawszy wyzwanie na pojedynek, reaguje w charakterystyczny dla siebie, przebiegły sposób. Zamiast przyjąć wyzwanie, planuje legal ne kroki przeciwko Cześnikowi.

Cytat: "Niech się dzieje wola nieba, / Z nią się zawsze zgadzać trzeba."

Te słowa Rejenta pokazują jego pozorną uległość, za którą kryje się przebiegłość i manipulacja.

Akt III kończy się narastającym napięciem między bohaterami. Konflikt między Cześnikiem a Rejentem osiąga punkt kulminacyjny, podczas gdy wątek miłosny Klary i Wacława komplikuje się przez intrygi Podstoliny.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Podsumowanie i znaczenie "Zemsty" w literaturze polskiej

"Zemsta" Aleksandra Fredry to arcydzieło polskiej komedii, które od prawie dwóch wieków bawi i uczy kolejne pokolenia czytelników i widzów.

Główne tematy utworu to:

  • Konflikt sąsiedzki jako metafora szerszych podziałów społecznych
  • Miłość młodych ludzi pokonująca przeszkody
  • Komizm ludzkich wad i słabości

Highlight: "Zemsta" łączy elementy komedii charakterów i komedii sytuacyjnej, tworząc unikalne dzieło w polskiej literaturze.

Fredro mistrzowsko kreśli portrety psychologiczne bohaterów, pokazując ich wady, ale i pozytywne cechy. Cześnik i Rejent, mimo swoich przywar, ostatecznie okazują się zdolni do kompromisu.

Vocabulary: Komedia charakterów - gatunek komedii, w którym głównym źródłem humoru są cechy charakteru i zachowania bohaterów.

Język "Zemsty" jest pełen błyskotliwych dialogów, aforyzmów i powiedzeń, które na stałe weszły do polszczyzny.

Cytat: "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby" - to jeden z najbardziej znanych cytatów z "Zemsty", ilustrujący komizm językowy utworu.

Warto zauważyć, że choć "Zemsta" powstała w XIX wieku, jej tematyka i humor pozostają aktualne do dziś. Utwór porusza uniwersalne problemy ludzkiej natury, takie jak pycha, chciwość czy miłość.

"Zemsta" Fredry to nie tylko znakomita rozrywka, ale także ważny głos w dyskusji o polskim charakterze narodowym. Autor z humorem, ale i przenikliwością, pokazuje typowo polskie wady i cnoty.

Definicja: Charakter narodowy - zespół cech psychicznych i wzorców zachowań uznawanych za typowe dla danego narodu.

Podsumowując, "Zemsta" Aleksandra Fredry to dzieło, które łączy w sobie humor, mądrość życiową i głęboką znajomość ludzkiej natury. Pozostaje ono jednym z najważniejszych utworów w kanonie polskiej literatury, niezmiennie fascynując kolejne pokolenia czytelników i widzów teatralnych.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Charakterystyka Postaci

Szczegółowa analiza głównych bohaterów, ze szczególnym uwzględnieniem Cześnika jako postaci autentycznej i szczerej.

Quote: "Lecz cóż Klara temu winna, że czasami stryj szalony?"

Highlight: Uwiedziony przez Podstolinę Wacław jest przedstawiony jako młody, przystojny mężczyzna zdolny do wzbudzania silnych uczuć.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Akt II - Rozwój intrygi i komplikacje

Akt II "Zemsty" przynosi dalszy rozwój intrygi i nowe komplikacje w relacjach między bohaterami.

Papkin przyprowadza Wacława do Cześnika jako jeńca, chwaląc się swoimi rzekomymi bohaterskimi czynami. Cześnik jednak nie jest zainteresowany zatrzymaniem "komisarza" Rejenta i każe mu wracać.

Cytat: "Ja z nim w zgodzie? - Mocium panie, / Wprzódy słońce w miejscu stanie! / Wprzódy w morzu wyschnie woda, / Nim tu u nas będzie zgoda!"

Te słowa Cześnika doskonale ilustrują głębokość konfliktu między sąsiadami.

Wacław, zostając sam z Papkinem, wyjawia mu swoją prawdziwą tożsamość i miłość do Klary. Przekupuje Papkina, by ten pomógł mu zostać w zamku jako sługa, nie zdradzając jego prawdziwej tożsamości.

Highlight: Wątek miłosny Wacława i Klary komplikuje się, wprowadzając element intrygi do głównej fabuły "Zemsty".

Klara, podsłuchawszy rozmowę, konfrontuje się z Wacławem. Mimo obaw o jego bezpieczeństwo, dziewczyna wpada na pomysł, jak mogliby przekonać Cześnika do ich związku. Zauważyła bowiem, że jej stryj wyznał miłość Podstolinie.

Vocabulary: Podstolina - bogata wdowa, o której rękę zabiega Cześnik, ważna postać w intrydze miłosnej "Zemsty".

Akt II kończy się narastającym napięciem i skomplikowaną siecią intryg miłosnych i sąsiedzkich, co jest charakterystyczne dla komedii charakterów, jaką jest "Zemsta" Fredry.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Akt I - Zawiązanie akcji i przedstawienie bohaterów

Akcja "Zemsty" rozpoczyna się w zamku, gdzie mieszka Cześnik Raptusiewicz. Rozważa on małżeństwo z bogatą Podstoliną, przeglądając jej papiery majątkowe.

Cytat: "Dobrą żoną pewnie będzie / Co za czynsze! - To kobieta!... / Trzy folwarki!"

Pojawia się Papkin, samochwała i tchórz, który zostaje wysłany przez Cześnika jako pośrednik w kontaktach z sąsiadem Rejentem. Cześnik planuje też wykorzystać go jako swata w zalotach do Podstoliny.

Highlight: Papkin to kluczowa postać komediowa, której przechwalki i tchórzostwo dostarczają wielu humorystycznych momentów.

Tymczasem młodzi - Klara (bratanica Cześnika) i Wacław (syn Rejenta) - spotykają się potajemnie. Ich miłość jest zagrożona przez konflikt między starszymi.

Napięcie rośnie, gdy Rejent wysyła murarzy do naprawy muru. Cześnik, wściekły, każe Papkinowi ich rozpędzić. Dochodzi do bójki między ludźmi Cześnika a murarzami Rejenta.

Definicja: Mur graniczny - symboliczny element dzielący zwaśnionych sąsiadów, wokół którego toczy się główny konflikt "Zemsty".

W ostatniej scenie aktu Wacław, udając zarządcę dóbr Rejenta, oddaje się w "niewolę" Papkinowi, chcąc dostać się do zamku Cześnika i być bliżej ukochanej Klary.


<p><strong>Tytuł:</strong> Zemsta<br />
<strong>Autor:</strong> Aleksander Fredro (1793-1876)<br />
<strong>Pierwsze wydanie:</strong> 1833

Akt IV - Rozwiązanie konfliktu i szczęśliwe zakończenie

W ostatnim akcie "Zemsty" Aleksandra Fredry wszystkie wątki dochodzą do punktu kulminacyjnego, by ostatecznie znaleźć swoje rozwiązanie.

Papkin, wróciwszy od Rejenta, jest przekonany, że został otruty. Jego paniczna reakcja i przesadne zachowanie stanowią źródło komizmu.

Highlight: Scena z rzekomym otruciem Papkina to jeden z najbardziej znanych i zabawnych momentów w "Zemście".

Cześnik, nie mogąc doczekać się pojedynku z Rejentem, postanawia sam go sprowokować. W tym celu każe Dyndalskiemu napisać list do Podstoliny z propozycją małżeństwa.

Tymczasem Klara i Wacław, widząc, że sytuacja wymyka się spod kontroli, decydują się na szczere wyznanie prawdy. Wacław ujawnia swoją tożsamość przed Cześnikiem.

Cytat: "Więc się wszystko wykrywa - Cóż, czy mam być szczery?"

Te słowa Wacława rozpoczynają serię wyjaśnień, które prowadzą do rozwiązania konfliktu.

Nieoczekiwanie pojawia się Rejent, który przybył, by przedstawić Cześnikowi propozycję ugody. Okazuje się, że obaj mężczyźni są skłonni do kompromisu.

Definicja: Ugoda - porozumienie kończące spór, często zawierane na drodze wzajemnych ustępstw.

Finałowa scena przynosi szczęśliwe rozwiązanie wszystkich wątków. Cześnik i Rejent godzą się, zgadzając się na małżeństwo Klary i Wacława. Podstolina zostaje z niczym, a Papkin odkrywa, że wcale nie został otruty.

Cytat: "Tak jest - zgoda, a Bóg wtedy rękę swą położy."

Te słowa Rejenta podsumowują morał "Zemsty" - zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Komedia Fredry kończy się więc szczęśliwie, pokazując, że miłość i rozsądek mogą pokonać nawet najbardziej zacięte spory. "Zemsta" pozostaje jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury, dostarczając nie tylko rozrywki, ale i cennych refleksji na temat ludzkiej natury.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.