Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Dwudziestolecie międzywojenne - Notatka i najważniejsze informacje

Zobacz

Dwudziestolecie międzywojenne - Notatka i najważniejsze informacje

Dwudziestolecie międzywojenne to fascynujący okres w historii Polski i Europy, charakteryzujący się dynamicznym rozwojem sztuki, filozofii i nauki. Obejmował lata 1918-1939, między I a II wojną światową. W tym czasie pojawiło się wiele nowatorskich kierunków w filozofii i sztuce, które miały ogromny wpływ na kulturę.

  • Filozofia: intuicjonizm, pragmatyzm, fenomenologia, sceptyzm poznawczy
  • Sztuka: awangarda, dadaizm, surrealizm, futuryzm, kubizm, ekspresjonizm, abstrakcjonizm, modernizm
  • Psychologia: psychoanaliza, behawioryzm, psychologia analityczna
  • Literatura polska: grupy Skamander, ekspresjoniści, futuryści

15.05.2022

2878

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Ekspresjonizm i abstrakcjonizm w dwudziestoleciu międzywojennym

Ekspresjonizm, jako awangardowy kierunek literacki i artystyczny, odrzucał mimetyczność sztuki, czyli naśladowanie rzeczywistości. Zamiast tego, ekspresjonizm podkreślał rolę podświadomości jako źródła wiedzy o świecie. Styl ekspresjonistyczny opierał się na kontrastach, a w filmach tego nurtu często pojawiały się motywy grozy, wampirów i demonów.

Vocabulary: Mimetyczność - cecha sztuki polegająca na naśladowaniu rzeczywistości.

Abstrakcjonizm, reprezentowany przez takich artystów jak Wassily Kandinsky czy Edvard Munch, charakteryzował się odejściem od przedmiotowości przedstawień. W dziełach abstrakcjonistów dominowały proste formy geometryczne, linie proste i faliste oraz plamy kolorów, które nie miały bezpośredniego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Highlight: Sztuka dwudziestolecia międzywojennego charakteryzowała się dużą swobodą formy i eksperymentowaniem z nowymi środkami wyrazu.

Modernizm, jako szerszy nurt kulturowy, przejawiał się nie tylko w literaturze i malarstwie, ale również w architekturze. Modernistyczne budowle charakteryzowały się prostotą i geometrycznymi bryłami, pozbawionymi elementów ozdobnych.

W dziedzinie psychologii, dwudziestolecie międzywojenne przyniosło przełomowe teorie i badania. Zygmunt Freud stworzył psychoanalizę, twierdząc, że przyczyną zaburzeń psychicznych są przeżycia ukryte w podświadomości. Iwan Pawłow prowadził eksperymenty oparte na teorii behawioryzmu, koncentrując się na zewnętrznych objawach ludzkich zachowań.

Definition: Behawioryzm to kierunek w psychologii skupiający się na badaniu obserwowalnych zachowań, a nie procesów wewnętrznych.

Carl Gustav Jung, uczeń Freuda, rozwinął koncepcję podświadomości zbiorowej i archetypów, podczas gdy Alfred Adler skupił się na kompleksie niższości i dążeniu do ujawnienia własnej mocy życiowej.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zobacz

Dwudziestolecie międzywojenne - charakterystyka epoki

Dwudziestolecie międzywojenne to okres w historii Europy i Polski między 1918 a 1939 rokiem, ograniczony dwiema wojnami światowymi. W tym czasie rozwinęło się wiele nowych kierunków w filozofii, które miały znaczący wpływ na myśl europejską.

Definicja: Dwudziestolecie międzywojenne to okres w historii między I a II wojną światową, trwający od 1918 do 1939 roku.

Jednym z ważnych nurtów filozoficznych był intuicjonizm, reprezentowany przez Henri Bergsona. Według tej koncepcji, instynkt i intuicja są kluczowymi narzędziami poznania świata, a pęd życiowy jest siłą napędową rzeczywistości.

Highlight: Intuicjonizm podkreślał rolę instynktu i intuicji w poznawaniu świata, co stanowiło nowatorskie podejście w filozofii.

Pragmatyzm, rozwijany przez Williama Jamesa, zakładał, że wartość poznania zależy od jego praktycznej użyteczności dla poznającego. To podejście kładło nacisk na zaspokajanie ludzkich potrzeb poprzez proces poznawczy.

Fenomenologia, stworzona przez Edmunda Husserla, postulowała odrzucenie stereotypów i skupienie się na bezpośrednio danych fenomenach w celu ujrzenia prawdziwej rzeczywistości.

Example: Fenomenologia zachęcała do "wzięcia w nawias" naszych przekonań o świecie i skupienia się na tym, co bezpośrednio doświadczane.

Sceptyzm poznawczy, reprezentowany przez Jules-Henry'ego Poincaré, podkreślał konwencjonalny charakter ustaleń naukowych i ograniczone możliwości poznawcze człowieka.

W sztuce dwudziestolecia międzywojennego dominowała awangarda, która odrzucała tradycyjne formy wyrazu i eksperymentowała z nowymi środkami artystycznymi.

Vocabulary: Awangarda - termin określający nowe, eksperymentatorskie dzieła w sztuce, odrzucające dotychczasowe formy wyrazu.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zobacz

Polskie grupy literackie dwudziestolecia międzywojennego

W Polsce dwudziestolecia międzywojennego działało kilka znaczących grup literackich, które miały ogromny wpływ na rozwój literatury i kultury. Jedną z nich byli ekspresjoniści, skupieni wokół czasopisma "Zdrój", wydawanego w latach 1917-1922. Do tej grupy należeli tacy twórcy jak Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Emil Zegadłowicz, Kazimierz Wierzyński i Jerzy Wittlin.

Highlight: Ekspresjoniści uważali, że sztuka jest wyrazem osobowości artysty i często sięgali po motywy folklorystyczne oraz nawiązania do twórczości ludowej.

Najbardziej znaną grupą poetycką tego okresu był Skamander, skupiony wokół warszawskiego czasopisma o tej samej nazwie (wydawanego w latach 1920-1927 i 1935-1939) oraz "Wiadomości Literackich" (1924-1939). Członkowie grupy organizowali spotkania w słynnej kawiarni "Pod Pikadorem". Do Skamandra należeli m.in. Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz.

Quote: "Wiosna! Dyć to moje boskie prawo, a jam pszczoła, co ssie. Wiosna - nie znam, nie wiem. Nie myślę. Istniejęęęę..." - fragment wiersza "Wiosna" Juliana Tuwima, przedstawiciela grupy Skamander.

Skamandrytów charakteryzowało unikanie jednoznacznego określenia się artystyczno-ideowego. W swojej twórczości często stosowali język potoczny, humor i absurd, co stanowiło nowatorskie podejście w poezji polskiej tego okresu.

Example: Wiersz "Słoń Trąbalski" Juliana Tuwima jest doskonałym przykładem użycia humoru i języka potocznego w poezji Skamandra.

Futuryści polscy, choć nie zostali szczegółowo opisani w tekście, również stanowili ważną grupę w literaturze dwudziestolecia międzywojennego. Inspirowali się włoskim futuryzmem, głosząc kult nowoczesności, techniki i miejskiego życia.

Vocabulary: Futuryzm - awangardowy kierunek w sztuce i literaturze, gloryfikujący nowoczesność, szybkość i technologię.

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce było okresem niezwykłego rozkwitu literatury i sztuki, charakteryzującym się różnorodnością stylów i kierunków artystycznych. Ta epoka pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze, a jej dziedzictwo jest widoczne do dziś.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zobacz

Kierunki artystyczne dwudziestolecia międzywojennego

W okresie dwudziestolecia międzywojennego rozwinęło się wiele nowatorskich kierunków artystycznych, które miały ogromny wpływ na kulturę europejską i światową. Jednym z najbardziej radykalnych był dadaizm, powstały w Szwajcarii ruch literacko-artystyczny. Dadaizm wyrażał bunt przeciwko tradycji, odrzucał wszelkie rygory i autorytety, promując swobodne skojarzenia, fantazję i dowcip.

Example: W literaturze dadaistycznej można było spotkać potok automatycznie kojarzonych wyrazów lub bezznaczeniowe zespoły dźwięków i liter.

Surrealizm, znany również jako nadrealizm, był kierunkiem, który narodził się we Francji około 1920 roku. Dążył do uwolnienia wyobraźni artysty od ograniczeń logiki, norm estetycznych i moralnych. Surrealiści często posługiwali się żartem i parodią w swoich dziełach.

Highlight: Surrealizm w literaturze polskiej reprezentowali m.in. Aleksander Wat, Adam Ważyk i Jan Brzękowski.

Futuryzm, zapoczątkowany przez Manifest futuryzmu Marinettiego w 1909 roku, był awangardowym kierunkiem, który opiewał dynamiczną współczesność i fascynował się techniką. Futuryści odrzucali tradycję, psychologię i metafizykę, promując wolność języka i odrzucenie reguł ortograficznych czy gramatycznych.

Quote: "Chcemy opiewać miłość do niebezpieczeństwa, przyzwyczajenie do energii i do zuchwalstwa." - fragment Manifestu futuryzmu Marinettiego

Kubizm, inspirowany nowatorskimi ideami malarzy-kubistów, dążył do ukazania obrazu świadomości człowieka epoki i kształtowania nowej wrażliwości artystycznej.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Ekspresjonizm i abstrakcjonizm w dwudziestoleciu międzywojennym

Ekspresjonizm, jako awangardowy kierunek literacki i artystyczny, odrzucał mimetyczność sztuki, czyli naśladowanie rzeczywistości. Zamiast tego, ekspresjonizm podkreślał rolę podświadomości jako źródła wiedzy o świecie. Styl ekspresjonistyczny opierał się na kontrastach, a w filmach tego nurtu często pojawiały się motywy grozy, wampirów i demonów.

Vocabulary: Mimetyczność - cecha sztuki polegająca na naśladowaniu rzeczywistości.

Abstrakcjonizm, reprezentowany przez takich artystów jak Wassily Kandinsky czy Edvard Munch, charakteryzował się odejściem od przedmiotowości przedstawień. W dziełach abstrakcjonistów dominowały proste formy geometryczne, linie proste i faliste oraz plamy kolorów, które nie miały bezpośredniego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Highlight: Sztuka dwudziestolecia międzywojennego charakteryzowała się dużą swobodą formy i eksperymentowaniem z nowymi środkami wyrazu.

Modernizm, jako szerszy nurt kulturowy, przejawiał się nie tylko w literaturze i malarstwie, ale również w architekturze. Modernistyczne budowle charakteryzowały się prostotą i geometrycznymi bryłami, pozbawionymi elementów ozdobnych.

W dziedzinie psychologii, dwudziestolecie międzywojenne przyniosło przełomowe teorie i badania. Zygmunt Freud stworzył psychoanalizę, twierdząc, że przyczyną zaburzeń psychicznych są przeżycia ukryte w podświadomości. Iwan Pawłow prowadził eksperymenty oparte na teorii behawioryzmu, koncentrując się na zewnętrznych objawach ludzkich zachowań.

Definition: Behawioryzm to kierunek w psychologii skupiający się na badaniu obserwowalnych zachowań, a nie procesów wewnętrznych.

Carl Gustav Jung, uczeń Freuda, rozwinął koncepcję podświadomości zbiorowej i archetypów, podczas gdy Alfred Adler skupił się na kompleksie niższości i dążeniu do ujawnienia własnej mocy życiowej.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Dwudziestolecie międzywojenne - charakterystyka epoki

Dwudziestolecie międzywojenne to okres w historii Europy i Polski między 1918 a 1939 rokiem, ograniczony dwiema wojnami światowymi. W tym czasie rozwinęło się wiele nowych kierunków w filozofii, które miały znaczący wpływ na myśl europejską.

Definicja: Dwudziestolecie międzywojenne to okres w historii między I a II wojną światową, trwający od 1918 do 1939 roku.

Jednym z ważnych nurtów filozoficznych był intuicjonizm, reprezentowany przez Henri Bergsona. Według tej koncepcji, instynkt i intuicja są kluczowymi narzędziami poznania świata, a pęd życiowy jest siłą napędową rzeczywistości.

Highlight: Intuicjonizm podkreślał rolę instynktu i intuicji w poznawaniu świata, co stanowiło nowatorskie podejście w filozofii.

Pragmatyzm, rozwijany przez Williama Jamesa, zakładał, że wartość poznania zależy od jego praktycznej użyteczności dla poznającego. To podejście kładło nacisk na zaspokajanie ludzkich potrzeb poprzez proces poznawczy.

Fenomenologia, stworzona przez Edmunda Husserla, postulowała odrzucenie stereotypów i skupienie się na bezpośrednio danych fenomenach w celu ujrzenia prawdziwej rzeczywistości.

Example: Fenomenologia zachęcała do "wzięcia w nawias" naszych przekonań o świecie i skupienia się na tym, co bezpośrednio doświadczane.

Sceptyzm poznawczy, reprezentowany przez Jules-Henry'ego Poincaré, podkreślał konwencjonalny charakter ustaleń naukowych i ograniczone możliwości poznawcze człowieka.

W sztuce dwudziestolecia międzywojennego dominowała awangarda, która odrzucała tradycyjne formy wyrazu i eksperymentowała z nowymi środkami artystycznymi.

Vocabulary: Awangarda - termin określający nowe, eksperymentatorskie dzieła w sztuce, odrzucające dotychczasowe formy wyrazu.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Polskie grupy literackie dwudziestolecia międzywojennego

W Polsce dwudziestolecia międzywojennego działało kilka znaczących grup literackich, które miały ogromny wpływ na rozwój literatury i kultury. Jedną z nich byli ekspresjoniści, skupieni wokół czasopisma "Zdrój", wydawanego w latach 1917-1922. Do tej grupy należeli tacy twórcy jak Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Emil Zegadłowicz, Kazimierz Wierzyński i Jerzy Wittlin.

Highlight: Ekspresjoniści uważali, że sztuka jest wyrazem osobowości artysty i często sięgali po motywy folklorystyczne oraz nawiązania do twórczości ludowej.

Najbardziej znaną grupą poetycką tego okresu był Skamander, skupiony wokół warszawskiego czasopisma o tej samej nazwie (wydawanego w latach 1920-1927 i 1935-1939) oraz "Wiadomości Literackich" (1924-1939). Członkowie grupy organizowali spotkania w słynnej kawiarni "Pod Pikadorem". Do Skamandra należeli m.in. Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz.

Quote: "Wiosna! Dyć to moje boskie prawo, a jam pszczoła, co ssie. Wiosna - nie znam, nie wiem. Nie myślę. Istniejęęęę..." - fragment wiersza "Wiosna" Juliana Tuwima, przedstawiciela grupy Skamander.

Skamandrytów charakteryzowało unikanie jednoznacznego określenia się artystyczno-ideowego. W swojej twórczości często stosowali język potoczny, humor i absurd, co stanowiło nowatorskie podejście w poezji polskiej tego okresu.

Example: Wiersz "Słoń Trąbalski" Juliana Tuwima jest doskonałym przykładem użycia humoru i języka potocznego w poezji Skamandra.

Futuryści polscy, choć nie zostali szczegółowo opisani w tekście, również stanowili ważną grupę w literaturze dwudziestolecia międzywojennego. Inspirowali się włoskim futuryzmem, głosząc kult nowoczesności, techniki i miejskiego życia.

Vocabulary: Futuryzm - awangardowy kierunek w sztuce i literaturze, gloryfikujący nowoczesność, szybkość i technologię.

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce było okresem niezwykłego rozkwitu literatury i sztuki, charakteryzującym się różnorodnością stylów i kierunków artystycznych. Ta epoka pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze, a jej dziedzictwo jest widoczne do dziś.

dwudziestolecie międzywojenne
1918 - 1939 (okres pomiędzy I wojną światową, a II wojną światową)
wybrane kierunki w filozofii:
intuicjonizm

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kierunki artystyczne dwudziestolecia międzywojennego

W okresie dwudziestolecia międzywojennego rozwinęło się wiele nowatorskich kierunków artystycznych, które miały ogromny wpływ na kulturę europejską i światową. Jednym z najbardziej radykalnych był dadaizm, powstały w Szwajcarii ruch literacko-artystyczny. Dadaizm wyrażał bunt przeciwko tradycji, odrzucał wszelkie rygory i autorytety, promując swobodne skojarzenia, fantazję i dowcip.

Example: W literaturze dadaistycznej można było spotkać potok automatycznie kojarzonych wyrazów lub bezznaczeniowe zespoły dźwięków i liter.

Surrealizm, znany również jako nadrealizm, był kierunkiem, który narodził się we Francji około 1920 roku. Dążył do uwolnienia wyobraźni artysty od ograniczeń logiki, norm estetycznych i moralnych. Surrealiści często posługiwali się żartem i parodią w swoich dziełach.

Highlight: Surrealizm w literaturze polskiej reprezentowali m.in. Aleksander Wat, Adam Ważyk i Jan Brzękowski.

Futuryzm, zapoczątkowany przez Manifest futuryzmu Marinettiego w 1909 roku, był awangardowym kierunkiem, który opiewał dynamiczną współczesność i fascynował się techniką. Futuryści odrzucali tradycję, psychologię i metafizykę, promując wolność języka i odrzucenie reguł ortograficznych czy gramatycznych.

Quote: "Chcemy opiewać miłość do niebezpieczeństwa, przyzwyczajenie do energii i do zuchwalstwa." - fragment Manifestu futuryzmu Marinettiego

Kubizm, inspirowany nowatorskimi ideami malarzy-kubistów, dążył do ukazania obrazu świadomości człowieka epoki i kształtowania nowej wrażliwości artystycznej.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.