Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Dziady cz2 - Adam Mickiewicz

26.02.2023

1890

104

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


1. Wyjaśnienie tytułu:
●
●
2. Czas i miejsce akcji:
Akcja utworu rozgrywa się w przeddzień Zaduszek, nocą, obrzęd rozpoczyna się wieczorem
M

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

1. Wyjaśnienie tytułu:
●
●
2. Czas i miejsce akcji:
Akcja utworu rozgrywa się w przeddzień Zaduszek, nocą, obrzęd rozpoczyna się wieczorem
M

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

1. Wyjaśnienie tytułu: ● ● 2. Czas i miejsce akcji: Akcja utworu rozgrywa się w przeddzień Zaduszek, nocą, obrzęd rozpoczyna się wieczorem Miejsce akcji to stara cmentarna kaplica w bliżej nieokreślonej wsi, na terenie Litwy. ● Dziady były obchodzone w Dzień Zaduszny przez ludność Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obrzęd ten, sięgający sięgający swymi korzeniami czasów pogańskich, nazywał się inaczej ,,ucztą kozła". Podczas tego obrzędu przewodniczył tak zwany ,,koźlarz" (guślarz), odprawiał on całą ceremonię. Podczas ,,uczty kozła" wywoływano dusze zmarłych, karmiono je, pojono, przynosząc im tym ulgę. Wysłuchiwano także ich porad, nauk, ostrzeżeń. Przybywały także dusze nieproszone upiory (samobójcy, zbrodniarze). < Dziady cz. II > 3. Gatunek: Dramat romantyczny (cechy dramatu romantycznego w utworze: nawiązania do ludowości, nastrój tajemniczości i grozy, wprowadzenie postaci fantastycznych - duchów, otwarta kompozycja utworu). Adam Mickiewicz 5. Bohaterowie: 4. Motto: „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom" - William Szekspir (Hamlet) (chodzi o to, że w świecie dzieją się nadprzyrodzone zjawiska, których nie da się wytłumaczyć). Utwór A. Mickiewicza łączy w sobie (zgodnie z mottem) elementy świata realnego i fantastycznego. Motto zapowiada tematykę utworu. Świat żywych 1. Guślarz - przewodnik obrzędu, wzywa duchy, ofiaruje im pomoc, odsyła dusze z powrotem w zaświaty. 2. Chór - ludzie uczestniczący w obrzędzie dziadów. 3. Pasterka w żałobie - podąża za nią Widmo młodzieńca. C. Pełnia człowieczeństwa d. Wina i kara e. Duchy, upiory 6. Motywy do wypracowania: a. Cierpienie b. Moralność Świat...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

umarłych 1. Aniołki - duchy zmarłych dzieci - Józia I Rózi. 2. Widmo Złego Pana. 3. Chór ptaków - duchy chłopców zmarłych z winym Złego Pana. 4. Dziewczyna - duch Zosi. 5. Widmo młodzieńca - przybyło po rytualnym zakończeniu obrzędu - ukochany pasterki. 7. Plan wydarzeń: a. Rozpoczęcie obrzędu dziadów. b. Wezwanie duchów lekkich (spalenie garści kądzieli) - pojawienie się duchów Józia i Rózi. C. Pouczenie wygłoszone przez duchy lekkie. d. Wezwanie duchów ciężkich (zapalenie kotła wódki) - pojawienie się widma Złego Pana. e. Opowieść Kruka o okrucieństwie pana. f. Opowieść Sowy o bezlitosnym panu. g. Pouczenie i przestroga, jaką wypowiada widmo Złego Pana przed zniknięciem. h. Wezwanie duchów pośrednich (spalenie poświęconego wianka) - pojawienie się ducha Zosi. i. Pouczenie wygłoszone przez ducha Zosi. j. k. Koniec dziadów (rzucenie garści soczewicy i maku w każdy róg kaplicy). Przybycie tajemniczego Widma (punkt kulminacyjny). Wyprowadzenie Pasterki, za którą podąża milczące Widmo. 8. Przestrogi i pouczenia moralne: ● Józio i Rózia (zostały przywołane przez zapalenie garści kądzieli + proszą o ziarnka gorczycy) By móc dostać się do nieba, należy doświadczyć pełni człowieczeństwa - przeżyć radości, ale też smutki, ból. Widmo Złego Pana (przywołany przez zapalenie kotła wódki + prosi o dwa ziarnka pszenicy i miarkę wody) Pełnię człowieczeństwa osiąga ten, kto jest litościwy i wrażliwy na ludzką krzywdę, biedę, kto potrafi pomóc bliźnier w potrzebie. Osoba, która nie zna litości, nie jest miłosierna, nie może znaleść się w niebie. ● Zosia - dziewczyna ze wsi (przywołana przez zapalenie wianka ze święconego ziela + prosi o pomoc w dotknięciu ziemi stopami) Nie można pogardzać miłością. Zosia nie szanowała uczuć chłopców, gardziła nimi. Wolała żyć marzeniami, nie doświadczyła prawdziwej miłości - prawdziwego szczęścia, ale i troski o drugą osobę. Osoba, która nie potrafiła żyć rzeczywistością, nie może znaleść się w niebie. 9. Jak osiągnąć pełnię człowieczeństwa? Pełnię człowieczeństwa może osiągnąć osoba, która w życiu doświadcza pełnego wachlarza uczuć - doznaje szczęścia i beztroski, ale nie jest jej obce cierpienie, troska o drugiego człowieka. Nie można żyć tylko dla siebie, trzeba istnieć również dla innych (ludowa moralność).