Jan Kochanowski - życie i twórczość
Jan Kochanowski to jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki renesansu. Urodził się prawdopodobnie w 1530 roku w rodzinie szlacheckiej. Jego ojcem był Piotr Kochanowski herbu Korwin, a matką Anna z Białaczowskich. Jan miał liczne rodzeństwo - cztery siostry i sześciu braci.
Ciekawostka: Brat Jana, Andrzej Kochanowski, zasłynął jako tłumacz "Eneidy" Wergiliusza.
Kochanowski otrzymał staranne wykształcenie. Studiował na Akademii Krakowskiej, a następnie kontynuował naukę w Królewcu i we Włoszech. Po powrocie do kraju w 1559 roku, rozpoczął karierę na dworze królewskim jako sekretarz Zygmunta Augusta.
Twórczość Jana Kochanowskiego obejmuje różnorodne gatunki literackie. Jest autorem słynnych fraszek, pieśni i trenów. Jego dzieła znacząco przyczyniły się do rozwoju polskiego języka literackiego.
Definicja: Fraszka to krótki utwór poetycki, najczęściej żartobliwy, dotyczący jakiegoś zdarzenia lub osoby, zakończony puentą.
Pieśni Kochanowskiego zostały zebrane w dwóch zbiorach: "Pieśni księgi dwoje" i "Pieśni kilka". Poeta tworzył je przez blisko dwadzieścia lat, zarówno podczas pobytu na dworach, jak i w swojej posiadłości w Czarnolesie.
Jan Kochanowski zmarł 22 sierpnia 1584 roku, prawdopodobnie na udar mózgu. Został pochowany w kościele w Zwoleniu. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rozwój polskiej literatury i do dziś jest przedmiotem badań i analiz literackich.