Analiza "Latarnika" Henryka Sienkiewicza
Latarnik to nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza, napisana pod koniec 1880 roku po powrocie pisarza z czteroletniego pobytu za granicą. Utwór ten, oparty na prawdziwym wydarzeniu, stał się alegorią losów polskich emigrantów.
Highlight: Kto napisał latarnika - Henryk Sienkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Akcja noweli rozgrywa się w latach 70. XIX wieku, na samotnej wysepce niedaleko Aspinwall koło Panamy. Głównym bohaterem jest Skawiński, około 70-letni polski emigrant, który po powstaniu listopadowym tułał się po świecie.
Charakterystyka Skawińskiego - głównego bohatera latarnika: Skawiński to samotny, tęskniący za spokojnym życiem mężczyzna, który po latach tułaczki znajduje ukojenie w pracy latarnika.
Latarnik motywy obecne w utworze to:
-
Latarnik motyw patriotyzmu - Skawiński, mimo lat spędzonych na emigracji, wciąż tęskni za ojczyzną. Jego patriotyzm ożywa podczas lektury "Pana Tadeusza".
-
Latarnik samotność rozprawka - Bohater, pracując jako latarnik, znajduje spokój w samotności, czerpiąc radość z obserwacji przyrody.
-
Motyw tułaczki - Skawiński przez lata nie mógł znaleźć dla siebie miejsca, co symbolizuje los wielu polskich emigrantów.
Quote: "Dzięki lekturze "Pan Tadeusz" ożyły w nim dawne wspomnienia. Czuł, że znowu jest w swojej upragnionej ojczyźnie."
Latarnik streszczenie ukazuje, jak otrzymanie polskiej książki staje się punktem zwrotnym w życiu bohatera. Zaczytany w "Panu Tadeuszu", Skawiński zaniedbuje swoje obowiązki, co prowadzi do utraty pracy i ponownego wyruszenia w świat.
Vocabulary: Retrospekcja - technika narracyjna polegająca na cofaniu się w czasie, użyta w noweli do przedstawienia wcześniejszych losów Skawińskiego.
Ocena postaci Skawińskiego jest niejednoznaczna. Z jednej strony jest on symbolem patriotyzmu i tęsknoty za ojczyzną, z drugiej - jego zaniedbanie obowiązków prowadzi do katastrofy. Ta dwoistość czyni go postacią złożoną i głęboko ludzką.