Filozofia i Nurty Młodej Polski
Młoda Polska jako epoka literacka ukształtowała się w latach 1890-1918. Nazwa okresu pochodzi od cyklu artykułów Artura Górskiego, opublikowanych w krakowskim czasopiśmie "Życie" w 1898 roku. Epoka ta charakteryzowała się różnorodnymi nurtami filozoficznymi, które znacząco wpłynęły na twórczość artystyczną tego okresu.
Definicja: Młoda Polska to okres w kulturze polskiej przypadający na lata 1890-1918, charakteryzujący się wielością nurtów artystycznych i filozoficznych oraz dążeniem do odnowy sztuki narodowej.
Jednym z kluczowych kierunków filozoficznych epoki był schopenhaueryzm, reprezentowany przez Arthura Schopenhauera. Filozofia Młodej Polski opierała się w dużej mierze na jego pesymistycznej wizji świata, według której życie ludzkie jest pasmem cierpień, a jedynym sposobem na złagodzenie bólu istnienia jest wyzbycie się pragnień i osiągnięcie stanu nirwany.
Nurty filozoficzne młoda polska obejmowały również nietzscheanizm, który głosił koncepcję nadczłowieka i odrzucał tradycyjne wartości chrześcijańskie. Filozofia Friedricha Nietzschego propagowała afirmację życia i krytykę mieszczańskiej moralności XIX wieku. Jego wpływ widoczny jest w wielu dziełach młodopolskich twórców.