Biblia stanowi fundamentalne dzieło literatury światowej, składające się z dwóch głównych części: Starego i Nowego Testamentu.
Podział ksiąg biblijnych obejmuje trzy zasadnicze kategorie: historyczne, dydaktyczne i profetyczne. Księgi historyczne przedstawiają dzieje narodu wybranego i pierwotnego Kościoła. Księgi dydaktyczne zawierają mądrości życiowe i pouczenia moralne, podczas gdy księgi profetyczne przekazują wizje i proroctwa. W Starym Testamencie znajdujemy 46 ksiąg, natomiast w Nowym Testamencie 27 ksiąg, które razem tworzą kompletny kanon pisma świętego.
Wśród najważniejszych przekładów Biblii na język polski wyróżniamy Biblię Brzeską (1563), Biblię Wujka (1599), która przez wieki pozostawała głównym przekładem katolickim, oraz współczesne tłumaczenia jak Biblia Tysiąclecia (1965) czy Biblia Warszawsko-Praska. Szczególne znaczenie ma Septuaginta - pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu na język grecki, które powstało w III-II wieku p.n.e. Cechy stylu biblijnego charakteryzują się występowaniem paralelizmów, symboliki, metafor i alegorii. W tekście znajdujemy liczne powtórzenia, konstrukcje anaforyczne oraz charakterystyczne środki stylistyczne, które nadają tekstowi uroczysty i podniosły charakter. Biblia notatki do matury powinny uwzględniać nie tylko znajomość podziału ksiąg i ich zawartości, ale także rozumienie kontekstu historycznego i kulturowego, w którym powstawały poszczególne księgi.