Oświecenie w Literaturze Polskiej - Analiza Kluczowych Dzieł
Oświecenie w Polsce charakteryzowało się szczególnym podejściem do literatury, gdzie dominowały utwory o charakterze dydaktyczno-moralizatorskim. Jednym z najważniejszych twórców oświecenia w Polsce był Ignacy Krasicki, którego dzieła doskonale odzwierciedlały główne idee oświecenia.
"Żona modna" Krasickiego to przykład satyry, która łączy w sobie cechy oświecenia typowe dla epoki. Utwór ten, będący gatunkiem synkretycznym, przedstawia krytykę ówczesnego społeczeństwa poprzez portret dwójki bohaterów: rozrzutnej, egoistycznej żony oraz ograniczonego umysłowo męża-tradycjonalisty.
Definicja: Satyra oświeceniowa to gatunek literacki, który poprzez ośmieszenie wad i przywar społecznych dąży do poprawy obyczajów i moralności społeczeństwa.
W utworze "Do króla" Krasicki prezentuje kolejną odsłonę cech epoki oświecenia w Europie. Ten przewrotny panegiryk skierowany do Stanisława Augusta Poniatowskiego stanowi doskonały przykład krytycznego spojrzenia na władzę, charakterystycznego dla epoki rozumu.
Przykład: Krytyka w "Do króla" przejawia się w ironicznym wyliczaniu "zalet" władcy, które w rzeczywistości są wadami: młody wiek, polskie pochodzenie, czy niedawne pochodzenie szlacheckie.