Strona 1: Definicja i funkcje partykuły
Partykuła to nieodmienna, niesamodzielna część mowy, która zmienia znaczenie wyrazu lub wypowiedzi, może ją również wzmacniać. Co to jest partykuła i jakie pełni funkcje? Za pomocą partykuły wyrażamy pewność lub przypuszczenie (np. chyba, może, oczywiście), życzenie lub rozkaz (np. niech, oby), potwierdzenie lub przeczenie (tak, nie), pytanie (czy), nawiązanie do wypowiedzi (np. no właśnie) oraz wzmocnienie wypowiedzi (np. no, że nawet).
Przykład: Przykłady partykuły w zdaniu to: "Chyba pójdę do kina", "Oby jutro było słonecznie", "Czy masz ochotę na lody?".
Pisownia partykuły nie jest ważnym aspektem gramatyki. Partykułę "nie" piszemy łącznie z rzeczownikami, przymiotnikami w stopniu równym, imiesłowami przymiotnikowymi i przysłówkami odprzymiotnikowymi w stopniu równym. Rozdzielnie piszemy ją z czasownikami, zaimkami, liczebnikami, przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym oraz przysłówkami niepochodzącymi od przymiotnika.
Highlight: Warto zapamiętać, że jeżeli zaznaczamy wyrażenie przeciwstawne, wtedy partykułę "nie" piszemy rozdzielnie, nawet jeśli ogólna zasada mówi inaczej.