Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Pieśń nad Pieśniami - Streszczenie, Znaczenie i Środki Stylistyczne

26.05.2022

1700

59

Udostępnij

Zapisz

Pobierz



<p><em>Pieśń nad Pieśniami</em> to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od

<p><em>Pieśń nad Pieśniami</em> to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od

<p><em>Pieśń nad Pieśniami</em> to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od

<p><em>Pieśń nad Pieśniami</em> to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od

<p><em>Pieśń nad Pieśniami</em> to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od

<p><em>Pieśń nad Pieśniami</em> to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od

Pieśń nad Pieśniami to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym. Opiewa doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od Boga. Tytuł to hebrajski idiom, który oznacza 'najwspanialszą pieśń'. Tworzy ją sześć pieśni o tematyce miłosnej - opisy wyglądu kochanków, tęsknoty, uczuć.

Budowa

Pieśń nad Pieśniami pod względem budowy jest lirycznym dialogiem z wtrąconymi wypowiedziami chórów.

Środki stylistyczne

Środki stylistyczne w Pieśni nad Pieśniami to przede wszystkim charakterystyczne porównania odnoszące się do urody kobiety i wyglądu mężczyzny. Przykłady to: "Oczy twe jak gołębice" (Pnp 4,1), "Szyja twoja jak wieża Dawida, zbudowana warstwami" (Pnp 4,4), "Jego policzki jak balsamiczne kwietniki" (Pnp 5,13), oraz epitety nadające obrazowi plastyczność i oddziałujące na zmysły, np. "wieża Dawida", "balsamiczne kwietniki".

Oblubienica i oblubieniec w Pieśni nad Pieśniami

Oblubienica

Mówi o sobie: "Czarna jestem, lecz piękna" (Pnp 1,5) - jej opalenizna może mieć związek z pochodzeniem z plemion koczowniczych. Jest wyjątkowa - wyróżnia ją miłość Oblubieńca. Piękna kobieta, bogato ubrana, przykuwająca uwagę innych. Bez reszty oddana ukochanemu.

Oblubieniec

Przystojny; Oblubienica nazywa go pięknym. Wygłasza cztery hymny chwalące urodę ukochanej. Gotowy, aby zgodnie ze zwyczajem zapłacić za ukochaną żądaną sumę.

Chóry i bracia

Chóry oraz bracia zadają pytania, zwracają się do Oblubienicy i Oblubieńca, komentują wydarzenia, oraz zgodnie ze zwyczajem żądają zapłaty za siostrę.

Interpretacja

Pieśń nad Pieśniami interpretuje się symbolicznie. W tradycji żydowskiej Oblubieniec symbolizuje Boga, a Oblubienica - Izrael. W tradycji chrześcijańskiej Oblubienica = Kościół (wierni), Oblubieniec = Chrystus.

Streszczenie

Tytuł i Prolog 1 1

Zakochana młoda dziewczyna wychwala zalety swojego kochanka i jego miłości. Jest spragniona jego pocałunków i zapachu. Rozkoszuje się dźwiękiem jego imienia. Chce zakosztować z nim miłości w jego komnatach. Wie, że jej kochanek ma powodzenie wśród dziewcząt i nie dziwi się temu, gdyż jej wybranek ma mnóstwo zalet.

Pieśń Pierwsza 1,5-2,7

Dziewczyna tęskni za swoim wybrankiem. Zastanawia się gdzie on wypasa swoje stada. Ona pracuje w winnicy i ma śniadą skórę. Przyrównuje swojego chłopaka do zapachu mirry i nardu oraz gałązki henny, a ich wspólne posłanie do zieleni. Następnie porównuje swojego wybranka do innych chłopców i mówi, iż jest on ,,niczym jabłoń pomiędzy dzikimi drzewami." Dziewczyna mówi, iż jest ,,chora z miłości". Tęskni za fizycznym zbliżeniem ze swoim wybrankiem.

Pieśń Druga 2.8-3.5

Dziewczyna przygotowuje się na przyjście oblubieńca. Przyrównuje go do gazeli. Oblubieniec woła, by do niego przyszła, gdyż skończyła się zima, wokół kwitną kwiaty i słychać śpiew synogarlic. Nadszedł czas pieśni. Dziewczyna czeka na swojego wybranka, ten jednak mimo późnej nocy nie zjawia się, więc dziewczyna wybiera się do miasta na poszukiwania mimo późnej pory. Obeszła wszystkie place i ulice. Pytała nawet straż o swojego kochanka, aż wreszcie go znalazła. Wstąpiła w nią radość.

Pieśń Trzecia 3.6-5.1

Chór opowiada o zbliżającej się od strony pustyni lektyce z królem Salomonem oraz orszaku złożonym z sześćdziesięciu najlepszych wojowników Izraela. Tron w lektyce umieszczony jest na srebrnych kolumnach, baldachim jest ze złota, natomiast siedzenie wyściełane purpurą. Wnętrze lektyki wykonane jest z hebanu. Wokół lektyki unosi się zapach mirry i kadzidła.

Pieśń Czwarta 5,2-6,10

Dziewczyna zasypia. Budzi się i słyszy swojego ukochanego, który puka do drzwi. Dziewczyna nie ma na sobie sukni, zastanawia się czy ma ją włożyć. Boi się też, iż gdy … (tekst ucięty)

Kontynuacja streszczenia i analizy Pieśni nad Pieśniami oraz wpływu środków stylistycznych na jej kontekst jest kluczowym elementem zrozumienia tego arcydzieła literatury. Alegoryczne znaczenie Pieśni nad Pieśniami oraz jej symbolika dają czytelnikowi możliwość pogłębionej refleksji nad tematyką miłości i relacji ludzkich.

Podsumowanie - Język polski

  • Księga mądrościowa "Pieśń nad Pieśniami" to metaforyczna opowieść o doskonałej miłości
  • Budowa księgi to liryczny dialog z wtrąconymi wypowiedziami chórów
  • Środki stylistyczne takie jak porównania i epitety odnoszą się do urody kobiety i wyglądu mężczyzny
  • Interpretacja księgi jest symboliczna, gdzie Oblubieniec symbolizuje Boga, a Oblubienica - Izrael
  • Streszczenie ukazuje różne pieśni opowiadające o tęsknocie i miłości pary głównych bohaterów, co pozwala czytelnikowi zastanowić się nad relacjami miłosnymi i ich symboliką.

1517 Obserwujących

studiuje zarządzanie

Często zadawane pytania na temat Język polski

Q: Jaki jest metaforyczny charakter Pieśni nad Pieśniami?

A: Pieśń nad Pieśniami to księga mądrościowa o charakterze metaforycznym, opiewająca doskonałą miłość mężczyzny i kobiety jako dar od Boga.

Q: Jakie środki stylistyczne dominują w Pieśni nad Pieśniami?

A: Środki stylistyczne w Pieśni nad Pieśniami to przede wszystkim charakterystyczne porównania odnoszące się do urody kobiety i wyglądu mężczyzny, oraz epitety nadające obrazowi plastyczność i oddziałujące na zmysły.

Q: Kogo symbolizuje Oblubieniec i Oblubienica w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej?

A: W tradycji żydowskiej Oblubieniec symbolizuje Boga, a Oblubienica - Izrael. Natomiast w tradycji chrześcijańskiej Oblubienica symbolizuje Kościół (wierni), a Oblubieniec - Chrystus.

Q: Jak wygląda streszczenie pierwszej pieśni Pieśni nad Pieśniami?

A: Zakochana młoda dziewczyna wychwala zalety swojego kochanka i jego miłości, spragniona jego pocałunków i zapachu, chce zakosztować z nim miłości w jego komnatach, wie, że jej kochanek ma powodzenie wśród dziewcząt.

Q: W jaki sposób można interpretować Pieśń nad Pieśniami?

A: Pieśń nad Pieśniami interpretuje się symbolicznie, gdzie w tradycji żydowskiej Oblubieniec symbolizuje Boga, a Oblubienica - Izrael, a w tradycji chrześcijańskiej Oblubienica = Kościół (wierni), a Oblubieniec = Chrystus.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.