"Quo vadis" to wybitna powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która przedstawia losy miłości między rzymskim patrycjuszem Markiem Winicjuszem a chrześcijanką Ligią na tle prześladowań chrześcijan w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Nerona.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 63-66 n.e. w Rzymie. Główny wątek koncentruje się wokół nawrócenia Marka Winicjusza pod wpływem miłości do Ligii i poznania nauk chrześcijańskich. W tle rozgrywają się dramatyczne wydarzenia historyczne, w tym wielki pożar Rzymu i prześladowania chrześcijan. Quo vadis streszczenie szczegółowe pokazuje, jak autor mistrzowsko łączy fakty historyczne z fikcją literacką, tworząc poruszającą opowieść o miłości, wierze i przemianie duchowej. Główni bohaterowie Quo vadis to nie tylko Marek i Ligia, ale także postaci historyczne jak Neron, Petroniusz czy apostołowie Piotr i Paweł.
Powieść porusza uniwersalne tematy, takie jak konflikt między dobrem a złem, siła wiary, przemiana moralna człowieka oraz triumf miłości nad nienawiścią. Quo vadis - co to znaczy odnosi się do legendy o św. Piotrze, który uciekając z Rzymu, spotyka Chrystusa i pyta go "Quo vadis, Domine?" (Dokąd idziesz, Panie?). Quo vadis najważniejsze informacje obejmują nie tylko wątki historyczne i religijne, ale także bogaty obraz życia w starożytnym Rzymie, zwyczajów, kultury i konfliktów społecznych. Dzieło to przyniosło Sienkiewiczowi Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku i do dziś pozostaje jedną z najważniejszych powieści w literaturze polskiej.