"Quo vadis" to wybitna powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która rozgrywa się w starożytnym Rzymie za czasów panowania cesarza Nerona.
Czas i miejsce akcji Quo vadis przypada na lata 63-66 n.e., głównie w Rzymie i jego okolicach. Akcja toczy się w kilku kluczowych lokalizacjach: pałac cesarski, dom Petroniusza, katakumby chrześcijańskie oraz rzymskie ulice i place. Gatunek literacki Quo vadis to powieść historyczna, łącząca wydarzenia rzeczywiste z fikcją literacką.
Główna fabuła koncentruje się wokół miłości patrycjusza Marka Winicjusza do chrześcijanki Ligii. Na tym tle autor przedstawia konflikt między pogańskim Rzymem a rodzącym się chrześcijaństwem. Główni bohaterowie Quo vadis dzielą się na historycznych (Neron, Petroniusz, Święty Piotr, Święty Paweł) i fikcyjnych (Marek Winicjusz, Ligia, Ursus). Quo vadis - motywy obejmują miłość, wiarę, przemianę duchową, zderzenie kultur i władzy. Szczególnie istotny jest motyw prześladowania chrześcijan, który kulminuje w dramatycznym pożarze Rzymu. Co oznacza Quo vadis to łacińskie wyrażenie znaczące "dokąd idziesz?", nawiązujące do legendy o św. Piotrze uciekającym z Rzymu. Quo vadis wydarzenia historyczne i fikcyjne przeplatają się, tworząc wielowątkową narrację o upadku imperium rzymskiego i triumfie chrześcijaństwa. Powieść została wielokrotnie zekranizowana, a Quo vadis /film z 1951 roku zyskał światową sławę i otrzymał osiem nominacji do Oscara.