Świat przedstawiony w "Quo vadis"
Sienkiewicz kreśli barwny obraz starożytnego Rzymu, ukazując różne warstwy społeczne i ich styl życia. Czas i miejsce akcji Quo vadis to głównie Rzym lat 60. I wieku n.e., choć akcja przenosi się też do Ancjum i Cumae.
Autor przedstawia hierarchię społeczną, na czele której stoi cesarz Neron. Wśród bohaterów znajdujemy patrycjuszy (np. Winicjusz, Aulus Plaucjusz), plebejuszy (np. Chilon Chilonides, Paweł z Tarsu) oraz niewolników i wyzwoleńców (np. Akte, Eunice).
Definition: Patrycjusze to członkowie zamożnych rodów rzymskich, podczas gdy plebejusze to lud posiadający prawa obywatelskie, ale pozbawiony wielu uprawnień zarezerwowanych dla patrycjuszy.
Sienkiewicz kontrastuje styl życia i wartości pogan i chrześcijan. Poganie są przedstawieni jako rozpustni, skupieni na przyjemnościach i pozbawieni zasad moralnych. Chrześcijanie natomiast ukazani są jako skromni, pokorni i kierujący się głęboką wiarą.
Quote: "Chrześcijanie: skromni, pokorni, pracowici, wierni, łagodni, uczciwi. [...] Poganie: rozpustni, skupieni na osiąganiu przyjemności, rozwiąźli, próżni, liczy się zysk i zabawa."
Co symbolizuje ryba w quo vadis to ważny element symboliki chrześcijańskiej, który autor wykorzystuje do podkreślenia kontrastu między dwiema kulturami.