Romantyzm w literaturze polskiej - Najważniejsze dzieła i motywy
Romantyzm w Polsce zaznaczył się szczególnie poprzez twórczość Adama Mickiewicza, którego "Ballady i romanse" uznawane są za manifest polskiego romantyzmu. Zbiór ten, powstały w latach 1819-1822, wprowadził do literatury polskiej nowe spojrzenie na świat, łącząc elementy ludowe z romantyczną wrażliwością.
"Romantyczność" Mickiewicza, należąca do tego zbioru, stanowi programowy utwór epoki, w którym cechy romantyzmu uwidaczniają się najpełniej. Poeta przeciwstawia w nim racjonalne "szkiełko i oko" uczuciowemu poznaniu świata, reprezentowanemu przez prostą dziewczynę Karusię. Utwór ten ilustruje kluczowy konflikt epoki - starcie między rozumem a uczuciem.
Definicja: Ballady romantyczne to gatunek literacki łączący elementy liryki, epiki i dramatu, często wykorzystujący motywy ludowe i fantastyczne.
"Sonety krymskie" Mickiewicza reprezentują dojrzały okres polskiego romantyzmu. Ten cykl 18 utworów wprowadza do literatury polskiej orientalizm i nowe spojrzenie na naturę. Szczególnie "Burza" pokazuje romantyczne postrzeganie przyrody jako potężnej, nieprzewidywalnej siły.