Wnioski i refleksje nad dylematem moralnym
W końcowej części tekstu autor przedstawia wnioski i refleksje dotyczące dylematu między dobrem własnym a dobrem ogółu. Podkreśla, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym powinniśmy się kierować w życiu.
Highlight: "Nie da się określić czym powinniśmy się kierować, zależy to od wielu czynników, tam gdzie możemy pozwolić sobie i wiemy, że to będzie odpowiednia decyzja dla naszego dobra, nie raniąc przy tym w dużym stopniu innych, patrzmy na siebie."
Autor sugeruje, że potrzebna jest równowaga między altruizmem a zdrowym egoizmem. Wskazuje, że w sytuacjach, gdy nasze działania mogą mieć wpływ na wiele osób, powinniśmy skłaniać się ku dobru ogółu. Jednocześnie przestrzega przed popadaniem w skrajny narcyzm i przesadny egoizm.
Vocabulary: Altruizm - postawa charakteryzująca się bezinteresowną troską o dobro innych.
Tekst kończy się stwierdzeniem, że egoizm może sprzyjać altruizmowi, sugerując, że te dwie postawy nie muszą być ze sobą sprzeczne, a raczej mogą się uzupełniać w zrównoważonym podejściu do życia.
Example: Poświęcenie dla dobra ogółu w literaturze często prowadzi do tragicznych konsekwencji dla jednostki, jak w przypadku Konrada Wallenroda czy Prometeusza, ale jednocześnie przynosi korzyści społeczeństwu.