"Kamienie na szaniec" to jedna z najważniejszych polskich powieści o czasach II wojny światowej, przedstawiająca autentyczne losy młodych bohaterów Szarych Szeregów.
Książka opowiada historię trzech przyjaciół: Tadeusza Zawadzkiego ("Zośka"), Jana Bytnara ("Rudy") i Aleksego Dawidowskiego ("Alek"), którzy w obliczu niemieckiej okupacji podejmują walkę w konspiracji. Autor, Aleksander Kamiński, przedstawia ich jako zwykłych warszawskich chłopców, którzy w dramatycznych okolicznościach wojny dorastają do heroicznych czynów. Kamienie na szaniec streszczenie koncentruje się na ich działalności w Szarych Szeregach, akcjach małego sabotażu, a później w bardziej niebezpiecznych operacjach dywersyjnych. Kulminacyjnym momentem jest słynna akcja pod Arsenałem, podczas której odbito "Rudego" z rąk Gestapo.
Powieść ma szczególne znaczenie edukacyjne i wychowawcze, pokazując wartości takie jak przyjaźń, honor, poświęcenie dla ojczyzny i odpowiedzialność. Kamienie na szaniec - bohaterowie charakterystyka ukazuje ich jako wzory postaw patriotycznych i moralnych. Historia została napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń i relacji świadków, co nadaje jej dodatkową wartość dokumentalną. Kamienie na szaniec - streszczenie szczegółowe pokazuje nie tylko heroiczne czyny głównych bohaterów, ale także codzienne życie młodzieży w okupowanej Warszawie, ich dylematy moralne, radości i tragedie. Książka kończy się śmiercią wszystkich trzech głównych bohaterów, którzy, zgodnie z tytułowym nawiązaniem do wiersza Juliusza Słowackiego, rzucili na stos swojego życia młodość i marzenia, walcząc o wolność Polski.