Streszczenie "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego
Syzyfowe prace to powieść Stefana Żeromskiego, która rozgrywa się w latach 70. XIX wieku w Klerykowie. Głównym bohaterem jest Marcin Borowicz, młody chłopak, który zostaje wysłany do gimnazjum w Klerykowie. Powieść skupia się na procesie rusyfikacji polskiej młodzieży w szkole pod zaborem rosyjskim.
Highlight: Głównym wątkiem powieści jest rusyfikacja polskiej młodzieży w szkole położonej pod zaborem rosyjskim.
Akcja rozpoczyna się, gdy rodzice Marcinka odwożą go do szkoły w Owczarach, gdzie ma przygotować się do egzaminów do gimnazjum. Następnie chłopiec zdaje egzaminy w Klerykowie i rozpoczyna naukę w gimnazjum, mieszkając na stancji u pani Przepiórkowskiej.
Vocabulary: Stancja - prywatne mieszkanie wynajmowane uczniom lub studentom.
W trakcie nauki w gimnazjum, Marcin stopniowo ulega procesowi rusyfikacji. Sytuacja zmienia się, gdy do szkoły przybywają dwaj nowi uczniowie: Andrzej Radek, syn fornala, oraz Bernard Zygier, który budzi w kolegach tożsamość narodową i uczucia patriotyczne.
Example: Przykładem rusyfikacji jest nauka wszystkich przedmiotów w języku rosyjskim oraz zatrudnianie rosyjskich nauczycieli.
Powieść porusza również wątek pierwszej miłości Marcina do Anny Stogowskiej, zwanej "Birutą". Ich relacja, choć niewypowiedziana, rozwija się podczas codziennych spotkań w parku.
Quote: "Codzienne, poranne spotkania w parku (obydwoje uczą się do matury) nadają ich miłości niepowtarzalny nastrój."
Syzyfowe prace - streszczenie krótkie kończy się, gdy Marcin, już po maturze, dowiaduje się o wyjeździe Anny do Rosji. W tym trudnym momencie wsparcia udziela mu Andrzej Radek.
Definition: Rusyfikacja - proces narzucania języka rosyjskiego i kultury rosyjskiej innym narodom, szczególnie widoczny w zaborze rosyjskim.
Syzyfowe prace - opracowanie ukazuje, jak ważne są wątki Syzyfowych prac: rusyfikacja, przyjaźń, dojrzewanie i miłość. Powieść ta jest cennym źródłem informacji o metodach rusyfikacji stosowanych w szkołach pod zaborem rosyjskim.