Strona 1: Szczegółowe streszczenie "Świtezianki"
"Świtezianka" Adama Mickiewicza to ballada romantyczna, która łączy w sobie elementy romansu, folkloru i słowiańskiej mitologii. Akcja utworu rozgrywa się nocą, późnym latem, na brzegu jeziora pod modrzewiem, w nieokreślonym czasie.
Głównymi bohaterami są młodzieniec (strzelec) i dziewczyna (która okazuje się być wodną nimfą). Para spotyka się nad jeziorem, by upewnić się co do trwałości uczuć młodzieńca. Świtezianka zamienia się w inną postać, by poddać strzelca próbie wierności.
Highlight: Kluczowe tematy utworu to podejrzliwość, zdrada, konsekwencje lekkomyślności i ulegania pokusom.
Strzelec nie rozpoznaje swojej ukochanej w nowej postaci i ulega pokusie, zdradzając tym samym swoją miłość. Gdy odkrywa prawdę, jest już za późno - nimfa skazuje go na wieczne cierpienie za jego niewierność.
Vocabulary: Świtezianka - w mitologii słowiańskiej nimfa wodna, bohaterka ballady Mickiewicza.
Example: Przykład konsekwencji zdrady w utworze: strzelec zostaje ukarany wiecznym cierpieniem za złamanie przysięgi wierności.
Utwór podkreśla wagę dotrzymywania obietnic i wierności w miłości, pokazując surowe konsekwencje lekkomyślności i zdrady.
Quote: "Strzelec nadużył wolności, nie dotrzymał obietnicy."
Definition: Rodzaj literacki świtezianki: ballada - gatunek łączący elementy liryki, epiki i dramatu, często zawierający wątki fantastyczne i ludowe.
Mickiewicz mistrzowsko wykorzystuje środki stylistyczne w "Świteziance", tworząc atmosferę tajemniczości i nieuchronności losu. Utwór ten jest często analizowany na egzaminie ósmoklasisty, gdzie uczniowie muszą wykazać się znajomością cech bohaterów strzelca i świtezianki oraz umiejętnością interpretacji tekstu.