Św. Franciszek z Asyżu - biografia krótka i najważniejsze informacje
"Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu" to anonimowe dzieło z drugiej połowy XIV wieku, przedstawiające życie i nauki św. Franciszka. Akcja rozgrywa się w okresie, gdy św. Franciszek rozpoczyna drogę ubóstwa, zakłada zakon i umiera około 1226 roku.
Św. Franciszek - biografia krótka dla dzieci:
Św. Franciszek podjął decyzję o wyrzeczeniu się dóbr materialnych i pokus cielesnych, wybierając życie w ubóstwie. Założył zakon, do którego dołączyli inni bracia, zaintrygowani jego skromnością. Zakon nie ograniczał się do murów klasztoru - Franciszek, pouczony przez Boga, nauczał innych.
Highlight: Z czego zasłynął św. Franciszek z Asyżu? Przede wszystkim z głoszenia cnót ubóstwa, pokory i posłuszeństwa oraz z otrzymania stygmatów.
Example: Bernard, pierwszy naśladowca św. Franciszka, oddał cały swój majątek ubogim i wybrał życie w nędzy.
Pod koniec życia św. Franciszek został naznaczony stygmatami, które przyczyniły się do jego śmierci. Po śmierci odwiedzał swoich zakonników, głosząc słowa Jezusa i pocieszając ich.
Quote: "Radość doskonała" według św. Franciszka to nie chwilowe przyjemności, lecz cierpienia podobne do tych Jezusa, prowadzące do życia wiecznego.
Cnoty głoszone przez św. Franciszka:
- Radość doskonała
- Ubóstwo
- Święte posłuszeństwo
- Pokora
Definition: Kwiatki św. Franciszka - streszczenie: To zbiór opowiadań tworzących historię o życiu, śmierci i cudach św. Franciszka, zawierający przypowieści wyjaśniające prawdy głoszone przez świętego.
Vocabulary: Stygmaty - rany na ciele odpowiadające ranom ukrzyżowanego Chrystusa.
Interpretacja:
"Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu" przedstawiają życie świętego jako odpowiedź na duchowe potrzeby wiernych w XII i XIII wieku, kiedy to Kościół spychał na drugi plan cnoty głoszone przez Franciszka. Jego nauki, oparte na pokorze, ubóstwie i surowych regułach zakonnych, stanowiły powrót do ewangelicznych wartości.
Highlight: 10 myśli św. Franciszka z Asyżu można odnaleźć w jego nauczaniu o radości doskonałej, ubóstwie, posłuszeństwie i pokorze.