Wybitni twórcy literatury wojennej i analiza "Proszę państwa do gazu" Tadeusza Borowskiego
Wśród najważniejszych twórców literatury wojennej należy wymienić:
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944) - jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "Pokolenia Kolumbów". Urodził się w Warszawie, a jego twórczość obejmuje około 500 utworów. Używał pseudonimu "Jan Bugaj". Walczył w obronie ojczyzny i tworzył literaturę aż do śmierci 4 sierpnia 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego.
Quote: "Miłość i śmierć - obydwie jednakowe" - K.K. Baczyński
Tadeusza Borowskiego (1922-1951) - urodzonego 12 listopada 1922 roku. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1943 roku trafił do Auschwitz. Po wojnie wyjechał do Monachium, a po powrocie do kraju współpracował z czasopismami i otrzymał Państwową Nagrodę Artystyczną. Zmarł 3 lipca 1951 roku.
Analiza opowiadania "Proszę państwa do gazu" Tadeusza Borowskiego:
- Czas akcji: upalny dzień podczas II wojny światowej
- Miejsce akcji: barak obozowy i rampa kolejowa w obozie koncentracyjnym
- Bohaterowie: więźniowie obozu, Niemcy, nowo przybyli
- Narrator: więzień o imieniu Tadek, który czerpie przywileje z pracy w grupie "Kanada"
Vocabulary: Grupa "Kanada" - grupa więźniów pracujących przy transportach przychodzących do obozu, uważana za jedną z najlepszych posad w obozie.
Opowiadanie dokumentuje ludobójstwo, dehumanizację człowieka i świata oraz proces "zlagrowania" człowieka. Ukazuje straszliwe warunki życia w obozie: nagość więźniów, ciągły głód, komory gazowe i krematoria.
Highlight: Borowski ukazuje proces "zlagrowania" - stopniowego przystosowywania się więźniów do nieludzkich warunków obozowych, co prowadzi do zatracenia człowieczeństwa.
Nowo przybyli do obozu są przerażeni, nie wiedzą, co ich czeka. Są oszukiwani do końca, nawet idąc na śmierć. Wśród nich są także dzieci, które obserwują ten koszmar.
Example: "Czy my jesteśmy ludzie dobrzy?" - to pytanie zadaje sobie narrator Tadek, uświadamiając sobie, że granica między ofiarą a katem zaciera się w warunkach obozowych.
Opowiadanie przedstawia również sytuacje graniczne, jak matka wyrzekająca się własnego dziecka w nadziei na przeżycie, czy piękna dziewczyna wybierająca śmierć w komorze gazowej zamiast życia w nieludzkich warunkach.
Quote: "Transporty przyjeżdżają i odjeżdżają, a my ładujemy i wyładowujemy, ładujemy i wyładowujemy" - ta fraza oddaje rutynę i mechanizację procesu zagłady w obozie.