Mikołaj Rej - autor "Żywota człowieka poczciwego"
Mikołaj Rej (1505-1569) to wybitny polski pisarz renesansowy, znany jako autor "Żywota człowieka poczciwego". Pochodził z rodziny szlacheckiej i większość życia spędził gospodarując na wsi. Mimo braku formalnego wykształcenia, był samoukiem i aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju.
Highlight: Rej jako pierwszy polski autor tworzył wyłącznie w języku narodowym, co podkreślił słynnym cytatem: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".
"Żywot człowieka poczciwego" to część większego dzieła zatytułowanego "Zwierciadło". Składa się z trzech ksiąg, które opisują kolejne etapy życia człowieka: młodość, dojrzałość i starość. Księga II szczegółowo prezentuje życie szlachcica ziemianina w trakcie kolejnych pór roku.
Definition: "Poczciwy" w rozumieniu Reja to osoba sprawiedliwa, dobrze wypełniająca spoczywające na niej obowiązki, cechująca się łagodnym usposobieniem, szczerością i życzliwością.
Utwór przedstawia obraz życia na wsi, które składa się z czasu poświęconego na pracę i odpoczynek. Życie człowieka na wsi jest ściśle uporządkowane przez cykl pór roku, co nadaje mu charakter arkadyjski.
Example: Autor używa zdrobnień i wyliczeń, mówiąc o "rzeżuszkach" czy "ogóreczkach", co podkreśla pozytywny stosunek do świata i radość z życia na wsi.