Szczegółowe streszczenie "Zemsty" Aleksandra Fredry
Zemsta to jedna z najsłynniejszych komedii Aleksandra Fredry, przedstawiająca konflikt między dwoma sąsiadami - Cześnikiem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem. Akcja rozgrywa się w zamku podzielonym na dwie części, zamieszkiwane przez zwaśnionych bohaterów.
Highlight: Komedia ta jest doskonałym przykładem polskiego dramatu romantycznego, łączącego elementy humoru z głębszą refleksją nad ludzkimi słabościami.
Cześnik Raptusiewicz rozważa ożenek z młodą Klarą, jednak ostatecznie decyduje się na Podstolinę. Do roli swata wyznacza Papkina, znanego z umiejętności czarowania kobiet "pięknymi słówkami". Papkin sam chętnie poślubiłby Klarę, składając jej wyznania miłosne, jednak dziewczyna nie odwzajemnia jego uczuć.
Charakterystyka bohaterów: Papkin to postać komiczna - tchórzliwy samochwała, który próbuje uchodzić za wielkiego zdobywcę serc kobiecych.
Serce Klary należy do Wacława, syna Rejenta Milczka. Para spotyka się potajemnie, głównie po stronie zamku należącej do Cześnika. Młodzi pragną się pobrać, ale zdają sobie sprawę, że ich związek jest niemożliwy ze względu na konflikt między ich ojcami.
Highlight: Motyw zakazanej miłości między Klarą a Wacławem stanowi główną oś romantyczną komedii.
Konflikt między sąsiadami zaostrza się, gdy Rejent postanawia naprawić zniszczony mur oddzielający dwie części zamku. Cześnik nie akceptuje tego i dochodzi do krótkiej bitwy, w wyniku której robotnicy odchodzą.
Przykład: Spór o mur symbolizuje głębszy konflikt między bohaterami, pokazując ich małostkowość i skłonność do waśni.
W trakcie zamieszania Papkin pojmuje Wacława i więzi go jako jeńca wojennego po stronie Cześnika. Paradoksalnie, pozwala to Wacławowi być bliżej ukochanej Klary. Młodzieniec przekupuje Papkina, by ten milczał o jego tożsamości.
Vocabulary: "Jeniec wojenny" - osoba schwytana i przetrzymywana przez przeciwnika podczas konfliktu zbrojnego.
Wacław spotyka również Podstolinę, z którą miał romans w przeszłości, podając się za księcia Rodosława. Dawne uczucia odżywają w Pani Hannie, co komplikuje sytuację.
Rejent, pragnąc zemsty na Cześniku, planuje ślub Wacława z Podstoliną, mimo błagań syna o litość. Tymczasem Podstolina zapomina o obietnicy zaręczyn złożonej Cześnikowi.
Quote: "Zemsta, zemsta na wroga! Z Bogiem i choćby mimo Boga!" - te słowa Cześnika pokazują, jak silne emocje kierują bohaterami komedii.
Cześnik, dowiedziawszy się o planach Rejenta, postanawia wyzwać go na pojedynek. Wysyła z tą misją Papkina, który obawia się o swoje życie. Jednocześnie Cześnik planuje własną zemstę - chce wyswatać Wacława z Klarą, by pokrzyżować plany ślubu z Podstoliną.
Plan wydarzeń: 1. Cześnik planuje ślub. 2. Konflikt o mur. 3. Pojmanie Wacława. 4. Plany Rejenta. 5. Zemsta Cześnika.
Finał komedii przynosi nieoczekiwany zwrot akcji. Gdy kapłan udziela ślubu Wacławowi i Klarze, do domu Cześnika przybywa Rejent, zdziwiony nieobecnością sąsiada na pojedynku. Słysząc śpiewy i wiwaty z kaplicy, obaj przeciwnicy zdają sobie sprawę z sytuacji. Następuje zgoda - Cześnik i Rejent podają sobie ręce.
Quote: "Tak jest - zgoda, a Bóg wtedy rękę poda" - te słowa kończące utwór podkreślają morał o potrzebie zgody i pojednania.
Zemsta Aleksandra Fredry to nie tylko komedia, ale także głęboka refleksja nad ludzkimi słabościami, takimi jak pycha, chciwość i małostkowość. Jednocześnie utwór niesie pozytywne przesłanie o możliwości pokonania waśni i osiągnięcia zgody.
Quiz: Kto jest autorem "Zemsty"? a) Adam Mickiewicz b) Juliusz Słowacki c) Aleksander Fredro d) Henryk Sienkiewicz
Prawidłowa odpowiedź: c) Aleksander Fredro