Orkiestra Symfoniczna i Jej Skład
Orkiestra symfoniczna to rozbudowany zespół muzyczny składający się zazwyczaj ze 100 lub więcej muzyków. Skład orkiestry symfonicznej jest precyzyjnie uporządkowany według sekcji instrumentów, co pozwala na osiągnięcie pełnego, harmonijnego brzmienia podczas wykonywania wielkich dzieł muzycznych.
Orkiestra symfoniczna układ tradycyjnie dzieli się na cztery główne sekcje instrumentalne: smyczkowe skrzypce,altoˊwki,wiolonczele,kontrabasy, dęte drewniane flety,oboje,klarnety,fagoty, dęte blaszane trąbki,puzony,rogi,tuba oraz perkusyjne bębny,talerze,kotły,ksylofon. Każda z tych sekcji pełni określoną rolę w tworzeniu pełnego brzmienia orkiestry.
Definicja: Symfonia w muzyce to wieloczęściowy utwór orkiestrowy, zazwyczaj składający się z trzech lub czterech części, komponowany według określonych zasad formalnych.
W centrum orkiestry symfonicznej stoi dyrygent orkiestry symfonicznej, który poprzez precyzyjne gesty kieruje całym zespołem. Gesty dyrygenta nie są przypadkowe - każdy ruch ma swoje znaczenie i przekazuje muzykom konkretne informacje dotyczące tempa, dynamiki i interpretacji utworu.