Społeczeństwo obywatelskie w Polsce opiera się na aktywnym działaniu organizacji pozarządowych oraz zaangażowaniu obywateli w życie publiczne.
Organizacje pozarządowe stanowią kluczowy element polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Do największych organizacji pozarządowych w Polsce należą fundacje i stowarzyszenia działające w obszarach pomocy społecznej, edukacji, kultury i ochrony środowiska. Stowarzyszenia i fundacje w Polsce realizują zadania publiczne, współpracując z administracją państwową i samorządową. Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich wspiera ich rozwój poprzez dotacje i szkolenia.
Polska scena polityczna charakteryzuje się pluralizmem poglądów i ugrupowań. Partie lewicowe, prawicowe i centrowe w Polsce reprezentują różne wizje rozwoju kraju i społeczeństwa. Poglądy polityczne obejmują spektrum od konserwatywnych po progresywne, co znajduje odzwierciedlenie w programach partii. Polska scena polityczna 2024 jest zdominowana przez kilka głównych ugrupowań, które różnią się podejściem do kwestii gospodarczych i społecznych. Cechy społeczeństwa obywatelskiego obejmują aktywność obywatelską, świadomość polityczną oraz zdolność do samoorganizacji.
Rozwój społeczeństwa obywatelskiego wspierany jest przez instytucje państwowe, w tym Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zapewnia finansowanie inicjatyw obywatelskich. Zasoby wchodzące w skład kapitału społecznego obejmują zaufanie społeczne, sieci współpracy oraz normy wzajemności. Skuteczne funkcjonowanie organizacji pozarządowych wymaga współpracy z instytucjami państwowymi, samorządowymi oraz innymi podmiotami społeczeństwa obywatelskiego.