Legitymizacja władzy i teorie powstawania państw
Typy legitymizacji władzy w państwie opierają się na trzech głównych filarach: charyzmatycznym, legalnym i tradycjonalnym. Każdy z tych typów reprezentuje inny sposób uzasadniania sprawowania władzy w państwie. Władza charyzmatyczna bazuje na wyjątkowych cechach przywódcy, legalna opiera się na przepisach prawa, a tradycjonalna wywodzi się z wieloletnich zwyczajów i tradycji.
Teorie powstawania państw według Arystotelesa i Platona należą do nurtu naturalistycznego, który zakłada, że człowiek z natury dąży do życia we wspólnocie. Oprócz teorii naturalistycznej, wyróżniamy także teorię teistyczną boskiepochodzeniewładzy, teorię umowy społecznej panˊstwojakowynikporozumieniaspołecznego, teorię podboju panˊstwojakorezultatdominacjisilniejszychnadsłabszymi oraz teorię marksistowską panˊstwojakonarzędziekontroliekonomicznej.
Definicja: Legitymizacja władzy to uzasadnienie prawa do sprawowania władzy, oparte na różnych podstawach: prawnych, tradycyjnych lub osobistych cechach przywódcy.
Formy państwa można analizować przez pryzmat różnych kryteriów: formy rządu republikalubmonarchia, stylu sprawowania władzy demokratyczny,autorytarny,totalitarny, ustroju terytorialnego panˊstwojednolitelubzłoz˙one oraz modelu politycznego prezydencki,parlamentarny,mieszany.