Gospodarka żywnościowa w Polsce
Gospodarka żywnościowa Polski to złożona sieć zależności między gospodarstwami, zakładami i firmami związanymi z produkcją żywności. Jej głównym celem jest regulacja procesu powstawania żywności oraz rozwiązywanie problemów związanych z dostępem do pożywienia, zapewniając tym samym bezpieczeństwo żywieniowe społeczeństwu.
Sfery gospodarki żywnościowej obejmują:
- Strefę przedprodukcyjną
- Strefę produkcyjną
- Strefę poprodukcyjną
- Strefę zabezpieczenia kadrowego i badań naukowych
Vocabulary: Bezpieczeństwo żywieniowe - stan, w którym wszyscy ludzie mają stały dostęp do wystarczającej ilości bezpiecznej i pożywnej żywności.
Polityka żywnościowa polega na wspieraniu i rozwijaniu gospodarki żywnościowej. Obejmuje ona:
- Ocenę warunków funkcjonowania gospodarki żywnościowej
- Tworzenie przepisów prawa
- Gromadzenie i przechowywanie rezerw żywności
- Podejmowanie interwencji w reakcji na problemy
- Zakazywanie produkcji uciążliwej dla środowiska
Quote: "Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia" reguluje kwestie związane z produkcją i dystrybucją żywności w Polsce.
Ingerencja państwa w gospodarkę żywnościową może odbywać się na dwa sposoby:
- Pośredni - poprzez narzędzia o charakterze prawnym np.ustalanienormochronysˊrodowiska
- Bezpośredni - poprzez finansowanie działalności naukowo-badawczej, gromadzenie rezerw żywności i realizowanie inwestycji w celu restrukturyzacji rolnictwa
W Polsce sektor rolny i obszary wiejskie zostały objęte Wspólną Polityką Rolną UE. W latach 2014-2020 ze środków unijnych był finansowany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW, którego cele obejmowały:
- Poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa
- Wdrożenie zrównoważonego modelu zarządzania zasobami naturalnymi
Highlight: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR odgrywa kluczową rolę w realizacji PROW, wspierając rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich oraz zajmując się podziałem środków z budżetu UE.
Kierowaniem realizacji PROW zajmowało się ministerstwo właściwe ds. rolnictwa i rozwoju wsi, które również prowadziło współpracę zagraniczną w tym zakresie.