Prawo i jego rodzaje
Prawo przedmiotowe (law) to całokształt lub część norm prawnych regulujących relacje między ludźmi na danym obszarze. Określa ono, jakie zachowania są legalne, a jakie nielegalne, zwykle w formie nakazów i zakazów, których przestrzeganie jest gwarantowane przymusem państwowym.
Prawo podmiotowe (right) to wynikająca ze stosunku cywilnoprawnego sfera możności postępowania w określony sposób przez podmiot prawa cywilnego (osobę fizyczną lub prawną). Może ono obejmować konkretne uprawnienia (np. prawo do nauki) lub wolności (np. wolność słowa).
Definicja: Prawo pozytywne to prawo tworzone przez człowieka, w tym przez uprawnione władze państwowe.
Definicja: Prawo naturalne to uniwersalne, niezbywalne i pierwotne prawo wynikające z natury, zgodnie z którym każda istota jest wolna i może czynić co zechce, nie krzywdząc innych.
Rodzaje norm społecznych to wzorce zachowań przyjęte w danej zbiorowości, mające na celu ochronę określonych wartości cenionych w danej kulturze lub społeczeństwie. Wyróżniamy następujące rodzaje norm społecznych:
- Normy moralne - oparte na wewnętrznym poczuciu dobra i zła
- Normy religijne - wywodzące się z wierzeń i tradycji religijnych
- Normy obyczajowe - wynikające z tradycji danego społeczeństwa
- Normy zwyczajowe - kształtujące się na podstawie utrwalonych nawyków społecznych
Przykłady: Normy zwyczajowe przykłady to mówienie "dzień dobry" przy powitaniu, a przykłady norm obyczajowych to ustępowanie miejsca starszym osobom.