Szczegółowe zasady głosowania
Zasada powszechności głosowania nakłada na organy państwa obowiązek tworzenia warunków umożliwiających wszystkim uprawnionym obywatelom udział w wyborach. Kodeks wyborczy określa zasady prowadzenia rejestru wyborców, możliwość dopisania się do spisu wyborców oraz uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania.
Example: Rejestr wyborców to ogólna lista osób posiadających prawo do głosowania w danym okręgu wyborczym, natomiast spis wyborców obejmuje wszystkich uprawnionych do głosowania w konkretnych wyborach.
Zasada równości głosowania gwarantuje, że każdy wyborca może być uwzględniony tylko w jednym rejestrze i jednym spisie wyborców. To zapewnia, że każdy głos ma taką samą wagę.
Highlight: Tajność głosowania jest kluczową zasadą wyborów w Polsce, zapewniającą obywatelom warunki do anonimowego oddania głosu.
Formy demokracji bezpośredniej w Polsce obejmują referendum i inicjatywę ludową. Referendum jest instrumentem politycznym, za pomocą którego obywatele polscy sprawują władzę zwierzchnią w określonych sytuacjach. Inicjatywa ludowa, znana również jako obywatelska inicjatywa ustawodawcza, daje obywatelom prawo do przedstawienia projektu aktu prawnego i rozpoczęcia procesu ustawodawczego.
Quote: "Inicjatywa ludowa jest prawem do przedstawienia aktu prawnego i tym samym rozpoczęcia procesu ustawodawczego."
Kodeks wyborczy określa również minimalne wymagania wiekowe dla kandydatów w różnych wyborach. Dla przykładu, kandydat na Prezydenta RP musi mieć ukończone 35 lat, podczas gdy w wyborach do Sejmu i Senatu wymagany wiek to 21 lat. W wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast kandydaci muszą mieć ukończone 25 lat.