System prezydencki i system parlamentarno-gabinetowy to dwa główne modele sprawowania władzy we współczesnych demokracjach. W Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonuje klasyczny model prezydencki, głowa państwa pełni jednocześnie funkcję szefa rządu. Kadencja prezydenta USA trwa 4 lata, z możliwością jednej reelekcji, co zostało ustalone w Konstytucji USA. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego Parlamentu USA, składającego się z Senatu USA oraz Izby Reprezentantów. Kongresmen (członek Kongresu) reprezentuje interesy swojego okręgu wyborczego i uczestniczy w procesie legislacyjnym.
System prezydencki wady i zalety obejmują szereg aspektów. Do zalet należy stabilność władzy wykonawczej i jasny podział kompetencji. Wadami są możliwość konfliktu między prezydentem a Kongresem oraz ryzyko nadmiernej koncentracji władzy. W przeciwieństwie do tego, system parlamentarno-gabinetowy charakteryzuje się ściślejszą współpracą między władzą wykonawczą a ustawodawczą. System półprezydencki stanowi formę pośrednią, łączącą elementy obu systemów. Wybory prezydenckie USA zasady są złożone i opierają się na systemie elektorskim, gdzie głosy wyborców przekładają się na głosy elektorów z poszczególnych stanów.
Historia prezydentury amerykańskiej jest bogata - pierwszy prezydent USA George Washington ustanowił wiele precedensów konstytucyjnych. Podczas II wojny światowej (prezydent usa 1942-1945) Franklin D. Roosevelt prowadził kraj przez trudny okres konfliktu światowego. Prezydenci USA na przestrzeni lat kształtowali nie tylko politykę wewnętrzną kraju, ale także wpływali na globalny porządek światowy. System parlamentarno-komitetowy i System parlamentarno prezydencki to warianty ustrojowe rzadziej spotykane we współczesnym świecie, ale również istotne dla zrozumienia różnorodności systemów politycznych.