Drapieżnictwo i roślinożerność
Ta strona koncentruje się na dwóch ważnych typach interakcji między organizmami: drapieżnictwie i roślinożerności. Omówiono tu rolę drapieżnictwa w ekosystemach oraz przystosowania zarówno drapieżników, jak i ich ofiar.
Highlight: Drapieżnictwo przyczynia się do eliminowania osobników starych, chorych i słabych, co ma istotne znaczenie dla zdrowia populacji ofiar.
Drapieżniki stosują różnorodne strategie polowania, nie ograniczając się jedynie do pościgu za ofiarą. Przystosowania drapieżników do zdobywania pokarmu obejmują:
Example: Przystosowanie drapieżników do zdobywania pokarmu obejmuje rozwinięte narządy zmysłów, silną muskulaturę ciała, maskujące barwy, gruczoły jadowe, dobrze rozwinięte kły i ostre pazury.
Z drugiej strony, ofiary również wykształciły różnorodne mechanizmy obronne ofiar drapieżników. Nie ograniczają się one tylko do ucieczki, ale obejmują także:
Example: Strategie obronne ofiar obejmują upodabnianie się do otoczenia, produkcję substancji toksycznych, udawanie martwego, wykształcenie kolców i pancerza.
W kontekście roślinożerności, strona omawia przystosowania organizmów do tego typu odżywiania:
Vocabulary: Przystosowanie roślinożerców do zdobywania pokarmu obejmuje specyficzną budowę przewodu pokarmowego i obecność w nim mikroorganizmów rozkładających celulozę.
Strona kończy się krótkim omówieniem pasożytnictwa, wyróżniając pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Przedstawiono przystosowania pasożytów do ich stylu życia oraz ich wpływ na organizmy gospodarzy.
Highlight: Pasożyty osłabiają i zatruwają organizmy gospodarzy, a także mogą przenosić groźne choroby.